Εντυπωσιακός Ιπποκράτης στην εκκίνηση

Έτσι όπως έκλεισαν τη χρονιά, έτσι ακριβώς και την άνοιξαν. Μανδραϊκός και Ιπποκράτης Λάρισας πέρυσι ολοκλήρωσαν τη περσινή τους επιτυχημένη σεζόν με το μπαράζ ανόδου στη Β΄ ΕΠΣ Λάρισας (από τη Γ΄) με τις δύο ομάδες εν τέλει να ανεβαίνουν κατηγορία, μετά και τα κενά που προέκυψαν από μη δηλώσεις σωματείων στην Α΄1 και Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Ο Ιπποκράτης Λάρισας στη πρεμιέρα του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας επικράτησε με 3 – 0 της Μάνδρας ξεκινώντας με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις επίσημες υποχρεώσει του στο νέο πρωτάθλημα.

Το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» άνοιξε πολύ νωρίς στο παιχνίδι ο Περικλής Γκόλαντας κερδίζοντας στο 90 λεπτό από την άσπρη «βούλα» τον Ζουμπουλίδη για το 0 – 1 των φιλοξενουμένων. Νωρίτερα χρονικά το πέναλτι κέρδισε ο Μπούζο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, όμως μετά από πάσα του Κουμπόλι στο 49′, ο Καλφούντζος ηττήθηκε από θέση τετ – α – τετ από τον κίπερ του Ιπποκράτη, Ευαγγελόπουλο. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιπποκράτης απάντησε με νέο γκολ. Ο Μπλάνας σέντραρε, ο Γκόλαντας πήρε τη κεφαλιά και το ματς «κλείδωσε» στο 0 – 2.

Το τελικό 0 – 3 διαμορφώθηκε στο 65ο λεπτό με νέο πέναλτι που αυτή τη φορά κέρδισε ο Γκόλαντας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φραχόλι που κέρδισε τον Ζουμπουλίδη για το τελικό 0 – 3.

Μάνδρα (Δημήτρης Κατσιαφλάκας): Ζουμπουλίδης, Μουλάς, Θυμάκης (73′ Τσολακίδης Χ.), Σοφιατζίδης Ν., Καδόγλου (60′ Μαλαβιέζος), Φωτάκης (53′ Παπαδόπουλος), Φασούλας, Κουτσιανικούλης, Κουμπόλι, Καλφούτζος (80′ Στάμος), Σεϊμίρ.

Ιπποκράτης Λάρισας (Θανάσης Κολονιώτης): Ευαγγελόπουλος, Μονάντερος, Κατσιαπλάκας, Παπαδημητρίου, Ότι Βραχόλι, Σκρέκας (82′ Πόλλιας), Μπούζος, Μπλάνας, Φραχόλι Ρενάτο, Γκόλαντας, Δημόπουλος (70′ Μαραμής).