Εντυπωσιακός Πύρρος, κυνηγά την Ανάβρα!

Εντυπωσιακός ήταν ο Πύρρος στο πέρασμά του από τον Παραπόταμο τον οποίο και διέσυρε με το βαρύ 7 – 1! Ματς που χάθηκε η μπάλα με τους γηπεδούχους να μπλέκουν στα σενάρια και στα μαθηματικά… σωτηρίας και τους Βορειοηπειρώτες να συνεχίζουν το κυνήγι της Προοδευτικής Ανάβρας και της πρωτιάς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στα είκοσι δεύτερα της αναμέτρησης με κεφαλιά του Μάριου Κάτση από εκτέλεση κόρνερ του Αλέξανδρου Κάτσα. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αλλά ήταν και η μοναδική στη ροή του παιχνιδιού. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σωτήρης Χατζής πήρε τη μπάλα από τον Κώστα Μανδραβέλη και από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς και πάλι από το… μηδέν.

Άμεση ήταν η απάντηση του Πύρρου που στο 4′ με σουτ του Χαϊδούση από το χώρο του κέντρου και λάθος εκτίμηση του Μπαρμπαγιάννη, πήραν εκ νέου το προβάδισμα το οποίο μάλιστα και διευρύναν στη συνέχεια. Στο 8′ με κεφαλιά του Μούρι από σέντρα του Μήτρου το σκορ έγινε 3 – 1, ενώ στο 21′ ο Σβήλιας με πλασέ μετά από πάσα του Μούρι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4 – 1. Το ημίχρονο έκλεισε με γκολ του Μούρι στο 38′.

Στην επανάληψη και στο 66′ ο Κώστας Βάσσος με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή πέτυχε το 6 – 1, ενώ στο 74′ και πάλι ο Μούρι με πλασέ μετά από ατομική του ενέργεια, διαμόρφωσε το τελικό 7 – 1 πετυχαίνοντας χατ – τρικ στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες αγωνιζόντισαν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς από το 19ο λεπτό αντίκρισαν για διαπληκτισμό τους τη κόκκινη του κ. Βασιλού, οι Βελλής και Κίκε.

Κεραυνός Παραποτάμου (Αχιλλέας Μάντζιαρης): Μπαρμπαγιάννης, Γραβάνης, Ζίκος, Κίκε, Δελητζάνης (83′ Λάλλας), Μήλιος, Κορδέλας (38′ λ.τ. Μπούμπουλης Αθ. (62′ λ.τ. Χαραμαντάς)), Μπούμπουλης Β., Μανδραβέλης, Χατζής, Μητσογιάννης.

Α.Σ. Βορειοηπειρωτών ο Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Χαϊδούσης, Βελλής, Μαρούδης, Κάτσης, Τζιόγκας (80′ Πότσης), Κάτσας, Σβήλιας (65′ Φραχόλι), Νικούλης (60′ Αγκόλι), Μούρι, Μήτρος (46′ Βάσσος).