Εντυπωσιακός στην πρεμιέρα ο Απόλλωνας

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας (ώρα έναρξης 13:00) ο Πηνειός Λάρισας υποδέχθηκε την νεοσύστατη ομάδα του Απόλλωνα Γαλήνης, χάνοντας μετά από ένα όμορφο παιχνίδι με 2 – 4. 1 – 1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν γκολ και θέαμα στην επανάληψη.

img_2113

img_2131

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο έτοιμοι στον αγωνιστικό χώρο και χωρίς οι του Πηνειού να καταλάβουν τι γίνεται, πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ήταν το 4ο λεπτό όταν ο Σβίλιας με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα Γαλήνης, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 8′ να κάνει το 0 – 2, με τον Αχιλλέ Γκούλιο να τον κερδίζει με τα πόδια, πετώντας σε κόρνερ.

img_2120

Στο 25′ οι γηπεδούχοι ισοφαρίσαν το παιχνίδι σε 1 – 1. Ο Χατζηθεοχάρης ανέτρεψε τον Γεωργούλα εντος ορίων μεγάλης περιοχής με τον κ. Καραγιάννη να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Τριανταφύλλου με τον Γκέμα να τον κερδίζει, στρώνοντας όμως την μπάλα άθελά του στον Ντίτσιο που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

img_2148

Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο 35′ είχαν και την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ. Ο Γούργος εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Δούκας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας όμως την μπάλα στην ρίζα του δεξιού καθέτου δοκαριού του Γκέμα. Έτσι το 1 – 1 οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

img_2133

img_2140

Ότι όμως δεν κατάφερε ο Δούκας στο 35′, πέτυχε στο 61′ ο Τριανταφύλλου που λυτρώθηκε για το χαμένο πέναλτι. Ο Γούργους με μπαλιά στον κενό χώρο έβγαλε στον Τριανταφύλλου που πλάσαρε τον Γκέμα σωστά κάνοντας την ολική ανατροπή 2 – 1.

img_2177

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ. Στο 64′ ο Μπουζίκης έφερε το ματς και πάλι στην ισοπαλία για να δώσε εκ νέου το προβάδισμα στον Απόλλωνα ο Νάχαμος στο 71′. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90’+1′ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κλεισιάρης.