Εντυπωσιακό ματς στη Τσαριτσάνη, με νικητή τον Οικονόμο!

Νικητής στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον Οικονόμο Τσαριτσάνης και τον ΠΟΕ βγήκαν οι «πράσινοι» σήμερα το απόγευμα στον ημιτελικό του θεσμού, όπου το συγκρότημα του Κώστα Κατσάρα πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Με σκορ 3 – 2, η ομάδα του Οικονόμου κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του συνόλου του Γιώργου Καμάκα και να πάρει ένα εκ των εισιτηρίων για το τελικό του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αχιλλέα Φαρσάλων, που επικράτησε στο άλλο ζευγάρι του Δωτιέα Αγιάς.

Λίγο πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας», τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους δύο αδικοχαμένους φίλους του ποδοσφαίρου, τον προπονητή, Άρη Πατσή και τον παράγοντα των Αμπελοκήπων, Σπύρο Τριτάρη, όπου έφυγαν από τη ζωή πριν από λίγες ημέρες.

Στο 33ο λεπτό ο Σωτήρης Χάμος βρήκε τον Βασίλη Γκαμπέτα κι εκείνος με σουτ «άνοιξε» το σκορ στον αγώνα, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Βαγγέλης Ζηρδέλης βρήκε δίχτυα και έκανε δύο τα τέρματα για τον Οικονόμο.

Με τη συμπλήρωση πενήντα λεπτά αγώνα στο γήπεδο της Τσαριτσάνης, ο ΠΟΕ ξανά μπήκε στο ματς, καθώς ο Δημήτρης Ματούλας με διπλή προσπάθεια μείωσε στο σκορ κι έκανε το 2 – 1 για την ομάδα του.

Στο 66ο λεπτό τώρα, ο Παπαχρήστος είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όμως η μπάλα από τον μέσο του ΠΟΕ απομάκρυνε με τα δάχτυλα ο Παναγιώτης Νούσιας κι ενώ η μπάλα χτύπησε στη συνέχεια στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Τσαριτσάνης.

Βέβαια, η ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2 για τον ΠΟΕ ήρθε τέσσερα λεπτά μετά. Ο Παπαχρήστος αυτή τη φορά κέρδισε τον έμπειρο τερματοφύλακα του Οικονόμου και με σουτ από θέση βολής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 2.

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3 – 2 και πήραν τη πρόκριση για το τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ. Ο Σωτήρης Χάμος σούταρε από πλεονεκτική θέση για γκολ, ο Κώστας Γούπος απέκρουσε αρχικά, όμως στη πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Βαγγέλης Ζηρδέλης που με πλασέ πέτυχε το τρίτο τέρμα για τον Οικονόμο και έστειλε στο τελικό του θεσμού το συγκρότημα του Κώστα Κατσάρα.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Πούτας (68′ λ.τ. Λεβέντης), Κολιός, Κουμπούρας, Μιφτάρι, Χάμος, Καραλούλης (71′ Δραχαλίβας), Ζηρδέλης (90’+2′ Καραΐσκος), Τόλιος (79′ Παπαγεωργίου), Γκαμπέτας.

ΠΟΕ (Γιώργος Καμάκας): Γούπος, Μπούσιας (79′ Κυρίτσης Ι.), Σιαφαρίκας, Λαγός, Ποτόσογλου, Συνάπαλος (62′ Κυρίτσης Αθ.), Γελαλής, Παναγιώτου, Παπαχρήστος, Ματούλας, Μπούνα.