Εντός έδρας νίκη η Τσαριτσάνη

Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης συνέχισε νικηφόρα στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας εντός έδρας με 3 – 1 του Σμόλικα Φαλάνης.

Μετά από αυτή την νίκη βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας και ισοβαθμεί μαζί με την Δήμητρα Γιάννουλης με 39 βαθμούς. Από την άλλη ο Σμόλικας Φαλάνης βρίσκεται πιο χαμηλά και συγκεκριμένα στην 8η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι λίγο πριν την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα ευτύχησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λεωνίδας Καραγκούνης κέρδισε πέναλτι με τον Αντώνη Πούτα να το εκτελεί και να κάνει το 1 – 0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, πέτυχε και δεύτερο τέρμα αποκτώντας προβάδισμα ασφαλείας. Ο Καλφούντζος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Βαγγέλης Φτίκας με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Μάλιστα η Τσαριτσάνη «άγγιξε» και το τρίτο τέρμα. Στο 32′  ο Αντώνης Πούτας εκτέλεσε νέο πέναλτι που είχε κερδίσει η ομάδα του, αυτή τη φορά όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν.

Όταν στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, με κεφαλιά του Σάκη Δάσσιου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Κολοβού σκόραραν και μείωσαν σε 2 – 1. Όμως στο 80′ ο Μπουμπουνάρας Δημήτρης με πλασέ μέσα από τη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 3 – 1.

Καθώς το γκολ που πέτυχε ο Δάσσιος στο 76′ το ακύρωσε ο πρώτος βοηθός κ. Στάικος ως οφσάιντ.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Λεβέντης, Μόσχος, Σαπάκος (65′ Παπαγιαννούλης), Χάμος, Πούτας, Καλφούντζος, Φτίκας (82′ Τζούργκανος), Δραχαλίβας (74′ Μπουμπουνάρας.).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Μανακούσιος (46′ Δολιάνης), Μητρακούλης (83′ Παπαδάμος), Κολοβός Κ., Πρίφτης, Κολοβός Χρ., Τσιρβούλης, Κόκρας, Σκούπρας, Δάσσιος, Κακαβίτσης.