«Εξάσφαιρο» κρατούσε ο Πύρρος!

Εντυπωσιακός εμφανίστηκε ο Πύρρος Λάρισας κόντρα στον Α.Ο. Χειμαδίου, τον οποίο και «φιλοδόρησε» με έξι τέρματα, στην εμφατινή νίκη των Βορειοηπειρωτών με 6 – 0, στο πλαίσιο της 17ης Αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λάρισας.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Πύρρου έφτασε τους 39 βαθμούς παραμένοντας στη δεύτερη θέση του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣΛ, διατηρώντας τη διαφορά των δύο βαθμών από την πρωτοπόρο, Προοδευτική Ανάβρας που κέρδισε τη Δάφνη Γλαύκης με 2 – 0 και αυξάνοντας στους τέσσερις της διαφορά του από την τρίτη Αναγέννηση Πυργετού που αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Χείμαρρο Μαρμαρίνης (1 – 1).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Χειμαδίου έμεινε στους 14 βαθμούς και έπεσε μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα, φτάνοντας πλέον στην 11η, νιώθοντας την «ανάσα» των μπαράζ που έχουν πλησιάσει στους τρεις πόντους.

Τον «χορό» των τερμάτων για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 12′ ο Αλέξης Κάτσας με πλασέ μέσα από τη περιοχή, ενώ στο 18′ ο Άλκης Νικούλης με πλασέ, έκανε τα τέρματα των γηπεδούχων, δύο. Στο 25′ ο Κώστας Βάσσος με πλασέ στη κίνηση διαμόρφωσε το σκορ (3 – 0) του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 55′ με σουτ του νεοεισελθέντα στο ημίχρονο, Λεσάι, η ομάδα του Πύρρου έκανε τέσσαρα τα τέρματά της ενώ στο 66′ ο Μούρι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5 – 0. Το τελικό 6 – 0 διαμόρφωσε στο 77′ ο Σβήλιας.

Πύρρος Βορειοηπειρωτών (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Λίτσα (65′ Σβήλιας), Βελλής, Μαρούδης (46′ Καψαλός), Κάτσης, Τζιόγκας, Πότσης, Κάτσας, Νικούλης (46′ Λεσάι), Μούρι, Βάσσος (52′ Χαϊδούσης).

Α.Ο. Χειμαδίου (Σπύρος Ευαγγέλου): Πάσχος, Παπακωστούλης (70′ Αδάμος), Σέβδαλης, Γκόγκος, Παναγιωτίδης, Νούσιος Γ.Αχ., Νούσιος Γ.Β., Γκόλαντας, Σαμαράς, Λίτσαινας, Τσιαγκούλης (60′ Καρανίκας).