Επέστρεψε με νίκη στο «σπίτι» του!

Ο Αετός Μακρυχωρίου επικράτησε με 4 – 1 της Δόξας Βλαχογιαννίου στην 8η αγωνιστική της Α’ DE-TOX Λάρισας και ουσιαστικά επέστρεψε με νίκη στη φυσική του έδρα!

Το συγκρότημα των Κώστα Κατσάρα – Λευτέρη Τέα έπειτα από τους αγώνες που έδωσε στο γήπεδο του Καλοχωρίου, επέστρεψε στο γήπεδο του Μακρυχωρίου και συνέχισε με νίκη φθάνοντας έτσι τους είκοσι βαθμούς!

Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Φακίτσα αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έμεινε έτσι στους έξι βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 22ο λεπτό, το Βλαχογιάννι πήρε το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Χρήστου Νάτση με πλασέ από το ύψος του πέναλτι στη περιοχή των γηπεδούχων, όμως ο Αετός Μακρυχωρίου κατάφερε κιόλας στο πρώτο ημίχρονο να ανατρέψει το σκορ σε 2 – 1, χάρη σε δύο γκολ του Γιάννη Κολοβού (34′ και 41′) με κεφαλιά «ψαράκι» και με πλασέ μέσα από τη περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 57′ ο Βασίλης Κατσαμάγκας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έκανε το 3 – 1 με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ το τελικό 4 – 1 για τους «κιτρινόμαυρους» διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο Νίκος Μάντζιαρης με διαγώνιο σουτ από παράλληλη πάσα του Γιάννη Κολοβού.

Από πλευράς ευκαιριών οι Αλεξίου (30′) και Κωνσταντινίδη (32′) απείλησαν για τη Δόξα Βλαχογιαννίου, ενώ χάθηκαν ευκαιρίες και από τον Αετό Μακρυχωρίου με τους Νίκο Μπενεχούτσο (50′ δοκάρι), Βασίλη Κατσαμάγκα (54′) και Γιάννη Κολοβό (70′).

Αετός Μακρυχωρίου (Κώστας Κατσάρας – Λευτέρης Τέας): Σταμέλος, Γκαμπέτας, Σιάτρας, Κουμπούρας, Φορτομάρης, Ντιντής (65′ Μητρούσκας), Κλούρας (75′ Μπόντε), Μάντζιαρης (80′ Σπανός), Κατσαμάγκας (65′ Ιωαννίδης), Κολοβός, Μπενεχούτσος.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Γεωργούλας, Παληγιάννης, Γκουρομπίνος Μ. (65′ Τσιάρας), Κολιός, Φράντζας, Πέτρου (80′ Λάκης Δ.), Κωνσταντινίδης, Γκουρομπίνος Δ. (75′ Λάκης Ν.), Ράχης (55′ λ.τ. Τασούλης), Νάτσης, Αλεξίου.