Επέστρεψε στα «σαλόνια» με το… δεξί!

Χάρις σε δύο τέρματα, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Αμπελωνιακός επέστρεψε στη «μεγάλη» κατηγορία με νίκης, κερδίζοντας τον φιλόδοξο Δαμασιακό με 2 – 0. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Μπέλτσιος, αυτογκόλ σε προσπάθεια απομάκρυνσης, σημείωσε ο Ιωαννίδης για το τελικό 2 – 0.

Ο Δαμασιακός είχε την υπεροχή των κινήσεων στην αναμέτρηση, ο Αμπελωνιακός όμως είχε την ουσία, παραβιάζοντας δύο φορές την εστία του Δημήτρη Μιγδάνη, φτάνοντας στη πρώτη νίκη της σεζόν.

Με το «καλημέρα» της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε πλασέ από θέση τετ – α – τετ του Λούτσου (δέχθηκε εξαιρετική πάσα στον κενό χώρο από τον Χρήστο Νάτση), με τον Αμπελωνιακό να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 36′.

Ο Λιάκος σέντραρε από δεξιά με τον Δημήτρη Μιγδάνη να μην κάνει σωστή εκτίμηση της πορείας της μπάλας, αποκρούωντας ασταθώς, δίνοντας την ευκαιρία στον Σπύρο Μπέλτσιο να σκοράρει από κοντά για το 1 – 0 των «πρασίνων».

Στην επανάληψη ο Δαμασιακός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία, όμως στο 62′ δέχθηκε μετά από μια λάθος απομάκρυνση του Γιάννη Ιωαννίδη και δεύτερο τέρμα. Ο Λιάκος ήταν εκείνος που σέντραρε και πάλι από τα δεξιά με τον Γιάννη Ιωαννίδη στη προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2 – 0 από το 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αμπελωνιακός (Κώστας Μαντζιώκας): Τράντος, Αλεξόπουλος, Λιάκος, Φοδούλης, Νικολακούλης, Χατζούλης, Καρυπίδης (80′ Συκιώτης), Αλεξανδρής (70′ Μπαλατσός), Φλέγγας, Μπέλτσιος (65′ Τεκέδης), Βούκιας (46′ Παπαγεωργίου).

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργαντζιάς, Καρέντζος (77′ Μπακαΐμης), Ντόκος, Ιωαννίδης, Τσιάλτας (67′ Δούκας), Νάτσης, Μουσιάρης, Λέτσιος Αγγ. (60′ Σουγλής Κ.), Λούτσος, Αμπατζίδης.