Επέστρεψε στην Α΄1 ΕΠΣΛ, η Ακαδημία Τυρνάβου!

Στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μετά από απουσία μόλις ενός έτους επιστρέφει η Ακαδημία Τυρνάβου που κέρδισε με το εμφατικό 5 – 0 τον Α.Ο. Συκέας και σε συνδυασμό της ήττας της Προοδευτικής Βερδικούσιας, την προσπέρασε στη τρίτη θέση, στέλνοντάς την στα μπαράζ.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά επικράτησε 5 – 0 της Συκέας τη τελευταία αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας προσπερνώντας στον βαθμολογικό πίνακα τη Βερδικούσια που έχασε 1 – 0 από τον πρωταθλητή Κεραυνό Δρυμού.

Τον «χορό» των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 12ο λεπτό ο Ζυγογιάννης με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Άλντο Σαμπανλάρι, ενώ στο ημίωρο έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Τσένα και που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Παπαχατζής οι γηπεδούχοι έκαναν τα τέρματά τους, δύο.

Στο 39′ με διαγώνιο σουτ του Άλντο Σαμπανλάρι η Ακαδημία Τυρνάβου έκλεισε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 3 – 0.

Στο δεύτερο μέρος και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ζυγογιάννης βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ύστερα από πάσα του Στάμου, ενώ στο 74′ ο Τσένα με δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 5 – 0.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Σαμπανλάρι Γκ. (72′ Καρκατσέλας), Παπαχατζής Β., Μουκούλης (69′ Βίδρας), Καραγιάννης, Παπαγεωργίου (61′ Τριανταφύλλου), Τσένα, Καραΐσκος, Παπαχατζής Ι., Ζυγογιάννης, Τσουλάνι, Σαμπανλάρι Αλ. (48′ Στάμου).