Επέστρεψε στη κορυφή, μια αγωνιστική μετά την ήττα από τον Ηρακλή

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ξεπέρασε την ήττα με 1 – 0 στο ντέρμπι με τον Ηρακλή Λάρισας, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, που επιβλήθηκε στο «Γ. Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης της Λάρισα 2012 με 3 – 2, στο πλαίσιο της 24ης Αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Κώστα Κατσάρα πέρασε και πάλι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας ουσιαστικά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας για μόλις μία αγωνιστική (την 23η, όταν και την έχασε από την ήττα από τον Ηρακλή Λάρισας). Στον αντίποδα η ομάδα τη Λάρισα 2012 που «πάλεψε» το παιχνίδι έως το φινάλε, έμεινε στους 32 βαθμούς και την 10η θέση και εάν δεν προσέξει μπορεί να μπει σε περιπέτειες… πλέι-άουτ.

Οι Τσαριτσανιώτες μπήκαν «φουριόζοι» στην αναμέτρηση και κατάφεραν στο 18ο λεπτό της συνάντησης, να προηγηθούν στο ματς με «δράστη» τον Βαγγέλη Ζηρδέλη που άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο «Γ. Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης. Ο ίδιος μάλιστα ποδοσφαιριστής στο36ο λεπτό, χάρις στο δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Κώστα Κατσάρα.

Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Φλώρου, μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι.

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης για το δεύτερο μέρος, με πέναλτι ο Οικονόμος Τσαριτσάνης πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην αναμέτρηση, με σκόρερ τον Δημήτρη Τόλιο.

Η Λάρισα 2012 κατάφερε να μειώσει εκ νέου το σκορ σε 3 – 2, με τον Γιώργο Ξέρρα στο 71ο λεπτό της συνάντησης, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει το οτιδήποτε από την αναμέτρηση πέρα από τις εμπειρίες, με τον σκόρερ του δευτέρου τέρματος των «βιόλα» να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ  – α – τετ στο 86ο λεπτό, βρίσκοντας απέναντί του έναν ετοιμοπόλεμο, Παναγιώτη Νούσια, που κράτησε «όρθιο» τον Οικονόμο.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Κολιός (71′ Σαπάκος), Κουμπούρας, Μιφτάρι, Γκαμπέτας (65′ Ντούφας), Πούτας, Χάμος, Καραλούλης (77′ λ.τ. Δραχαλίβας), Ζηρδέλης, Τόλιος (90′ Παπαγεωργίου).

Λάρισα 2012 (Γιώργος Λιάπης): Παπαϊωάννου, Φλώρος Β., Φλώρος Παντ. (59′ Μανακούσιος Θ.), Φλώρος Α., Πρίφτης, Κίτσιος Π. (68′ Σελήνης), Μολάς, Τσιάκος, Κίτσιος Δ., Μπόντε, Ξέρρας.