Επέστρεψε στις νίκες και βγήκε κερδισμένος της αγωνιστικής!

Ο Φαλανιακός μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον ΠΟΕ τη περασμένη αγωνιστική επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες με σκορ 2 – 0 από τον Δαμασιακό.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και οι «κιτρινόμαυροι» με αυτή τη νίκη έφθασαν τους σαράντα επτά βαθμούς και μείωσαν στους πέντε βαθμούς από τη πρώτη θέση.

Στον αντίποδα, ο Δαμασιακός δεν αποκόμισε κάτι θετικό από το ματς και έμεινε στους δέκα εννέα βαθμούς και την ενδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 22′, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κώστας Τσιάκος ευτύχησε να βάλει τον Φαλανιακό μπροστά στο σκορ και το 1 – 0 ήταν αυτό που έκρινε τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη του ματς στο γήπεδο της Φαλάνης και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Γιώργος Λεσάι έκανε δύο τα τέρματα για το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου και αυτό ήταν το τελικό σκορ μιας και δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια…

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Πανταζής Ηλ., Σούλι, Φλώρος (46′ Πανταζής Γ.), Λυγούρας Β., Αντωνόπουλος (71′ Μαχαίρας), Μπλέντι, Φουσίκας (66′ Λυγούρας Χρ.), Τσιάκος (90′ Ντανίκας), Λεσάι.

Δαμασιακός (Χρήστος Λιάπης): Νικολακούλης, Γεωργατζιάς, Λέτσιος (57′ Πούτας), Καρακάνος, Ιωαννίδης, Δούκας, Μουσιάρης Δ., Τσιάλτας (87′ Μουσιάρης Θ.), Παπαγεωργίου (71′ Ραπτοτάσιος), Λούτσος, Γελαλής.