Επέστρεψε στις νίκες και στη 2η θέση ο Παναγροτικός Νίκαιας

Τα χαμόγελα επέστρεψαν στη θέση τους στον Παναγροτικό Νίκαιας, καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας με 3 – 1 τον Α.Ο. Ναρθακίου.

Μπορεί η ομάδα της Νίκαιας να αγωνίστηκε στο γήπεδο της Αμυγδαλέας (λόγω συντήρησης του γηπέδου της Νίκαιας), παρόλα αυτά οι «πράσινοι» ένιωθαν σα το σπίτι τους και αυτό αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή οι Νικιώτες επέστρεψαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας με δώδεκα βαθμούς, αφήνοντας τους Φαρσαλινούς στους τρεις και την 12η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ευδιάθετοι στον αγωνιστικό χώρο της… Αμυγδαλέας και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ, πριν ο Ανδρεόπουλος βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του Παναγροτικού Νικαίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βαρελάς από θέση τετ – α – τετ είδε τον Κωνσταντίνου να τον κερδίζει, ενώ στο 5′ ο Καραβαγγέλης από πλεονεκτική θέση για γκολ πλάσαρε άουτ. Στο 8′ με κεφαλιά και πάλι ο Καραβαγγέλης με κεφαλιά είδε τον Κωνσταντίνου να αποκρούει στο «Γ» της εστίας του. Χαμένη ευκαιρία είχε ο Βαρελάς και στο 12′.

Τελικά οι… τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 33′ με τον Ανδρεόπουλο. Ο Αετόπουλος έκανε ένα γύρισμα από αριστερά και ο Ανδρεόπουλος «πετάχτηκε» στη μικρή περιοχή και με ωραίο πλασέ στη κίνηση έκανε το 1 – 0.

Βρήκαν όμως την απάντηση οι φιλοξενούμενοι στο 38′ με τον Βαρελά, ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και παίρνοντας τη μπάλα από τον Βράκα, πλάσαρε σωστά αυτή τη φορά για το 1 – 1.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Φάσσας με ατομική και διπλή προσπάθεια, κέρδισε τον Ζεϊμπέκη για το 2 – 1, ενώ το τελικό, 3 – 1 διαμόρφωσε στο 70ο λεπτό από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι ο Γκατζούλης.

Νωρίτερα ο Καραφέριας είχε κερδίσει το πέναλτι από τον Καψιώχα, πέναλτι για το οποίο διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι.

Στο 78′ οι του Ναρθακίου είχαν και δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Σπανού, ο οποίος είδε τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας της Νίκαιας και όχι στα δίχτυα.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Κωνσταντίνου, Ψαρούλης Δ. (63′ Γκατζούλης), Αετόπουλος, Πανδρεμένος, Ψαρούλης Α., Παπακώστας, Ανδρεόπουλος (69′ Μπακογιάννης), Σώκος, Καραφέριας (86′ Ολομάνι), Φάσσας, Γκουντίκας (86′ Μπαλανίκας).

Α.Ο. Ναρθακίου (Δημήτρης Δανιλούλης): Ζεϊμπέκης, Λελετζής (75′ λ.τ. Ρεντινόπουλος (82′ λ.τ. Νάκος), Νταγιάκης, Καπετάνος (35′ λ.τ. Κατσικόπουλος), Τσαπέπας, Βαρελάς, Δημακόπουλος, Καψιώχας, Καραβαγγέλης, Σπανός, Βράκας.