Επέστρεψε στο «σπίτι» του και κέρδισε τον Δωτιέα!

Στο «σπίτι» του και τη φυσική του έδρα το γήπεδο της Νεάπολης επέστρεψε ο Ηρακλής Λάρισας μετά από 16 μήνες και επικράτησε  με ανατροπή του Δωτιέα Αγιάς στην 11η στροφή της Α΄ΕΠΣΛ με σκορ 2 – 1!

Οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν μία σπουδαία και σημαντική νίκη λόγω ημέρας όπου επέστρεψαν στη φυσική τους έδρα και θα αγωνίζονται εκεί από εδώ και πέρα και έφθασαν τους είκοσι πέντε πόντους ύστερα από αυτή την αγωνιστική.

Από την άλλη, αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι και στο σκορ ο Δωτιέας, η ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και έτσι έμεινε στην όγδοη θέση με δέκα πέντε βαθμούς.

Στο 11ο λεπτό ο Γιώργος Τσατσαλίδης σημείωσε το δέκατο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα και «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση της Νεάπολης, με τον Ηρακλή Λάρισας να απαντά στα γκολ στο 23ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Σπύρο Ζαφειρίου.

Η ολική ανατροπή του σκορ για τους γηπεδούχους πραγματοποιήθηκε τρία λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Χρήστος Ρέψης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ιδανικό τρόπο κέρδισε τον πορτιέρο του Δωτιέα και έκανε το 2 – 1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Βέβαια, το σκορ μπορεί να μην άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, όμως οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Πέτρος Ψωμολιάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 51′ και ο Δωτιέας κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Γιώργος Τσατσαλίδης όμως ο Πέτρος Καραναστάσης αντέδρασε σωστά και εξουδετέρωσε την ευκαιρία κρατώντας έτσι και το σκορ ως έχει.

Αντίθετα, για τον Δωτιέα στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε ο Βασίλης Μπαλαμώτης με δεύτερη κίτρινη και συνάμα τη κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι της συνάντησης κ. Μπουρουζίκα και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Πατσής, Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Ντιντής, Μανιώτης, Νάστας, Χρηστίδης (89′ Λάμπρου), Καπετάνιος (60′ Φώτος), Ζαφειρίου (71′ Γκιουρσάνης), Ρέψης (70′ Δολιάνης).

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Ρούσσος, Γελαλής, Κορλός, Ποτόσογλου, Ντελής, Ντακούλας, Μπαλαμώτης, Τσιρογιάννης, Βλάχος (70′ Γεωργοβίτσας), Πασιάς, Τσατσαλίδης.