Επίδειξη δύναμης πριν τους «τελικούς» για Απόλλωνα

Σπουδαία νίκη με τον πλέον εμφατικό τρόπο πέτυχε ο Απόλλωνας Λάρισας κερδίζοντας στο Θεσσαλικό ντέρμπι τα Τρίκαλα με 3 – 1, χάρις σε τέρματα των Σκούπρα (9′), Γκουντρουμπή (16′) και Χατζή (23′). Μείωσαν στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι με τον Τριανταφυλλάκο με πέναλτι (49′).

Έτσι, η ομάδα του Απόλλωνα παρέμεινε στο κατώφλι του Πλατανιά Χανίων (είναι στο -1) τον οποίο και υποδέχεται την επόμενη Κυριακή στη Φιλιππούπολη, τη στιγμή όπου την Τετάρτη θα αγωνιστεί στο γειτονικό Βόλο με τον πρωταθλητή ΝΠΣ.

Ο Απόλλωνας έδειξε τις διαθέσεις του και από πολύ νωρίς, μόλις στο 23ο λεπτό, είχε πάρει ήδη «αέρα» τριών τερμάτων. Στο 9ο μόλις λεπτό ο Κώστας Σκούπρας πήρε την απόκρουση από κόρνερ και με έναν «κεραυνό» από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Ταΐρη και αφού βρήκε και στο δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα για το 1 – 0.

Στο 16ο λεπτό ο Φώτης Γκουντρουμπής έκανε τη προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, αφού πήρε έτοιμο γκολ από τον Μπραμπίλα που μπήκε στη περιοχή των Τρικάλων και γύρισε παράλληλα στην εστία από αριστερά.

Ενώ στο 23ο λεπτό ο Κώστας Χατζής μετά από νέα αδράνεια στην άμυνα των Τρικάλων από κόρνερ των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Στο 40ο λεπτό σε γύρισμα του Πολέτο στο δεύτερο δοκάρι, ο Δημήτρης Λίταινας που βρέθηκε μόνος του, σούταρε εξ΄ επαφής, αόυτ! Ενώ στο 42ο λεπτό ο Λούκας Ράμος βγήκε τετ – α – τετ απέναντι από τον Ταΐρη, ο οποίος τον κέρδισε, παραχωρώντας κόρνερ με τα πόδια. Κόρνερ από το οποίο ο Μπραμπίλα πήρε τη μπάλα πλασαριστά και μπαίνοντας στη περιοχή με ένα διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι των Τρικάλων, χάνοντας μια ακόμη μοναδική στιγμή για το 4 – 0.

Στην επανάληψη και στο 47′ ο Λούκας Πολέτο έφτασε μια ανάσα από το τέταρτο τέρμα. Ο Λαμίν Ντιαλό μέσα στη περιοχή των Τρικάλων έκανε ολέθριο λάθος με τον Πολέτο να κλέβει τη μπάλα και από τα όρια της μικρής περιοχής λίγο πριν «σκοτώσει» τον Ταΐρη, ο Ντιαλό γύρισε και με τάκλιν πήρε τη… «μπουκιά» από το στόμα του Βραζιλιάνου.

Στην αμέσως επόμενη φάση τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι. Πέναλτι το οποίο έκναε ο Σουλιώτης στον Σμυρλή. Την εκτέλεση της παράβασης αυτής, ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο Τριανταφυλλάκος που στο 49ο λεπτό μείωσε σε 3 – 1.

Ενώ στο 54ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ των Τρικάλων από αριστερά και αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα ο Αποστόλης Κούλπας που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι μόνος του και προ κενής εστίας, στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα σούταρε ψηλά, άουτ.

Στο 69′ το κεντρικό δίδυμο του Απόλλωνα έχασε τον Δημήτρη Καπό που πήρε τη κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι από τη σέντρα του Νιάρου από δεξιά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ, απειλώντας ουσιαστικά εκ νέου την εστία του Μαντζάρη με το δεύτερο τέρμα.

Ενώ στο 90’+1′ ο Λούκας Πολέτο που μπήκε στη περιοχή από δεξιά, πλάσαρε τον Ταΐρη, ο οποίος με τα πόδια απομάκρυνε σε κόρνερ, κρατώντας το 3 – 1.

Ενώ στο 90’+3′ ο Σουλιώτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από την αναμέτρηση. Κίτρινη με την οποία θα χάσει ένα παιχνίδι (το επόμενο με τον Βόλο) και όχι δύο που θα έχανε με την κίτρινη που αντίκρισε στο 70′ λόγω του ότι θα συμπλήρωνε δέκα κάρτες στη σεζόν.