Επαγγελματική νίκη για τον Ηρακλή και πάλι με σκόρερ τον Κακαβίτση!

Χάρη σε γκολ του Γιώργου Κακαβίτση στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ηρακλής Λάρισας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες με 1 – 0 απέναντι στην ουραγό του πρωταθλήματος, Ποταμιά.

Μία επαγγελματική νίκη σημείωσε το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου, όπου με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφθασε τους τρεις βαθμούς και βρίσκεται μόνο πλέον στη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Φλωράκη συνεχίζει στη τελευταία θέση έχοντας μόλις δύο βαθμούς και κοιτά κάθε αγωνιστική να απολαύσει το παιχνίδι, μιας και δεν προλαβαίνει να κερδίσει τη μάχη της παραμονής.

Ο Ηρακλής Λάρισας πήρε προβάδισμα στο 9ο λεπτό του παιχνιδιού με τον συνήθη ύποπτο και πρώτο σκόρερ του συλλόγου της Νεάπολης, Γιώργο Κακαβίτση όπου έφθασε φέτος τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο ίδιος λοιπόν με κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Αθανασιά από τα δεξιά και έκανε το 1 – 0 αφού κέρδισε τον αντίπαλο πορτιέρο, Ανδρούτσο.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τους Σπύρο Ζαφειρίου και Θάνο Γιαννακόπουλο όπως και στο δεύτερο μέρος με τους Γιάννη Χρηστίδη και Γιάννη Μουξιό.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ποταμιά πήγε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας με τη προσπάθεια του Ξαγάρα, όμως ο Τάσος Παπαγιάννης δήλωσε παρών και βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ κράτησε το μηδέν για τους γηπεδούχους…

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Αθανασιάς, Γιαννακόπουλος, Τάρτας, Ψωμολιάς, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (74′ Μουξιός), Μανιώτης, Ζαφειρίου (84′ Νάστας), Κακαβίτσης (90’+1′ Τσαπατώρης), Γκιουρσάνης (90′ Φώτος).

Ποταμιά (Γιάννης Φλωράκης): Ανδρούτσος, Αθανασόπουλος, Παρασκευόπουλος, Ζαραβέλης, Φαρμάκης, Ξαγάρας, Γιαννακόπουλος (81′ Πλεξίδας), Κάτσιαρης, Μαντζιούτας (75′ λ.τ. Μπόνιας), Λέρης, Μπούμπουρης (60′ Χρυσικός).

Πέτσας, Λεωνίδας, Σταφυλάς (ΕΠΣ Τρικάλων).