«Επαγγελματική» νίκη ο Οικονόμος

Χάρις σε ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, ο Οικονόμος συνέχισε χωρίς πρόβλημα τη πορεία πρωταθλητισμού που κάνει, κερδίζοντας με 2 – 0, αυτή τη φορά την ομάδα του Δωτιέα Αγιάς, διατηρώντας την απόσταση ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κώστα Κατσάρα έφτασε τους 39 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στο -1 από τη κορυφή και τον Ηρακλή Λάρισας. Στον αντίποδα, η ομάδα του Δωτιέα Αγιάς, συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική, βλέποντας πλέον με το «κυάλι» την τετράδα των πλέι-οφ, η οποία και απομακρύνεται κατά… επτά πόντους.

Οι Τσαριτσανιώτες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Τόλιου, σκορ που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 84′ οι παίκτες του Κώστα Κατσάρα «κλείδωσαν» την υπόθεση νίκη, όταν ο Αντώνης Πούτας με σέντρα βρήκε τον Βασίλη Γκαμπέτα, με τον τελευταίο να τροφοδοτεί τον Βαγγέλη Ζηρδέλη, όπου με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικόν 2 – 0 για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, αποβάλλοντας το άγχος των γηπεδούχων έξι λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Λεβέντης (74′ Μιφτάρι), Κολιός, Κουμπούρας, Πούτας, Χάμος, Καραλούλης (89′ Σαπάκος), Ζηρδέλης, Τόλιος (36′ λ.τ. Δραχαλίβας), Γκαμπέτας.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Παππάς, Γούτος Ν. (67′ Ριζούλης), Τσακάλι, Γούτος Ευάγγ., Ντελής, Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Βούζας, Φλέγγας (80′ Μπούσιας), Υφαντής (57′ Σβερκούλης).