Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως…

Στην επανάληψη του περσινού 1 – 1 αρκέστηκαν ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής της Super League, αφήνοντας δύο ακόμη βαθμούς στην έδρα της. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Ναζλίδης (5′ με πέναλτι) και Κόντε (55′).

Η ΑΕΛ κατάφερε και πήρε το προβάδισμα με το… «καλημέρα». Ο Φερνάντο Γουάλας έπαιξε ωραία κάθετα στον Θωμά Ναζλίδη στο ύψος του πέναλτι που έβαλε… πλάτη τον Μπέριο, ο οποίος τον «γκρέμισε» κάτω, με τον κ. Πραξιτέλη Ζαχαριάδη να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θωμάς Ναζλίδης, ο οποίος και κέρδισε τον Βελλίδη για να ανοίξει το σκορ για τους «βυσσινί» μόλις στο 5ο λεπτό.

Στην επανάληψη οι «βυσσινί» στο 47′ είδαν τους Ντέλετιτς και Αγκάνοβιτς να παίζουν ένα όμορφο… ένα – δύο με τον Αγκάνοβιτς να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει άψυχα στην αγκαλιά του Βελλίδη που κράτησε το 1 – 0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα που μπήκε με επιθετικούς προσανατολισμούς στην επανάληψη πίεσε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και τελικά πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Πέδρο Κόντε να σημειώνει από τα πιο εύκολα τέρματα της καριέρας του. Μετά από κόρνερ του ΠΑΣ από δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και έφτασε επάνω στη γραμμή της εστίας του Μπόζοβιτς, με τον Κόντε από το μισό μέτρο να την σπρώχνει στα δίχτυα της κενής… εστίας.

Στο 59′ ο ΠΑΣ μάλιστα σε αντεπίθεση δύο με δύο είχε την ευκαιρία να κάνει και την ανατροπή, όμως ενώ ο Φόνσι άλλαξε ωραία το παιχνίδι για τον Σολτάνι, ο Μαροκινός σούταρε ψηλά – άουτ, από την εστία του Μπόζοβιτς. Ενώ στο 74′ ο Φόνσι από το ύψος του πέναλτι έκανε «ήρωα» τον Μπόζοβιτς που απομάκρυνε με τις παλάμες το σουτ του παίκτη του ΠΑΣ, κρατώντας την ΑΕΛ… ζωντανή στο παιχνίδι.

Ο Κόντε θα μπορούσε να είχε κάνει και την ολική ανατροπή στο παιχνίδι, εάν δεν πλάσαρε πολύ άσχημα – άουτ, στο γύρισμα του Μανθάτη, από τα δεξιά.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (82′ Μασούρας), Ντέλετιτς (73′ Περόνε), Λεοζίνιο (87′ Γιαννιτσάνης), Ναζλίδης, Κριζμάν.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς (49′ Τζημόπουλος), Μπέριος, Αποστολόπουλος, Ναδάλες, Μανθάτης, Γιάκος, Σολτάνι (80′ Μπέτρα), Κόντε.