Επιβλητική νίκη για τον Φαλανιακό στο Μαυροβούνι

Με εμφατικό σκορ (2 – 6) ο Φαλανιακός επικράτησε του Μαυροβουνίου στο μεταξύ τους παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας και συνεχίζει στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με τον ΠΟΕ.

Η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου έφθασε τους τριάντα τρεις βαθμούς και συνεχίζει στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, ενώ το σύνολο του Γιάννη Σιάρκου έμεινε στους δέκα έξι βαθμούς και την όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και με το «καλημέρα», ο Γιώργος Πανταζής «άνοιξε» το σκορ με σουτ μέσα από τη περιοχή κι έβαλε τον Φαλανιακό μπροστά στο σκορ, με τον Βασίλη Λυγούρα να φέρνει το 0 – 2 για τους φιλοξενούμενους στο 33ο λεπτό!

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και στο 42′, ο Κώστας Μπάγκας μείωσε για το Μαυροβούνι με κεφαλιά κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, όμως ο Παναγιώτης Φουσίκας σκόραρε σε ακόμη ένα ματς και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1 – 3 για τον Φαλανιακό που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56ο λεπτό, το Μαυροβούνι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Βασίλη Λυγούρα και ο Σάββας Χατζηλιάδης ήταν εύστοχος για το 2 – 3, ενώ στο 61′ ο Γιώργος Πανταζής σκόραρε και διεύρυνε το σκορ σε 2 – 4 για το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου.

Νωρίτερα όμως και στο 58ο λεπτό, ο Φαλανιακός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χρήστου Μαντζαφούλη στον Κώστα Τσιάκο και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Δημήτρη Μαγαζιώτη να αντιδρά σωστά από τα έντεκα βήματα.

Τη σκυτάλη στα γκολ πήρε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κώστας Τσιάκος, καθώς πέτυχε και πέμπτο γκολ στο 79ο λεπτό και σημείωσε το 2 – 5, έχοντας δέκα λεπτά υπόλοιπο για να ολοκληρωθεί ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το μόνο που άλλαξε προς το σκορ είναι και το τέρμα του Σπύρου Ιωαννίδη στο 87′, όπου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ο έμπειρος επιθετικός και το 2 – 6 ήταν το τελικό σκορ.

Μαυροβούνι (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ. (63′ Σπανός), Σάπιος, Μπάγκας Κ., Μαντζαφούλης, Μούμος, Μπατζέλας Β. (55′ Ακριβόπουλος), Μπατζέλας Ν., Βούκουτος (85′ Προβίδας), Χατζηλιάδης, Γαρουφαλιάς (81′ Νότας).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς (60′ Πανταζής Ηλ.), Μαχαίρας, Σούλι (75′ λ.τ. Ιωαννίδης), Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ., Μπλέντι, Λεσάι (70′ Ντανίκας), Τσιάκος, Φουσίκας (50′ Λυγούρας Χρ.).