Επιβλητικός Ηρακλής με ειδική… αφιέρωση!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας ο Ηρακλής Λάρισας, όπου επιβλήθηκε με 5 – 1 του Αετού Αμυγδαλέας στη πρεμιέρα στο γήπεδο του Ελευθεραί!

Οι «κυανόλευκοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους και με εντυπωσιακό τρόπο έφθασαν στη σημερινή ευρεία νίκη απέναντι στο συγκρότημα του Μάκη Αλεξούδη.

Μάλιστα, ο Ηρακλής δεν ξέχασε τον Δημήτρη Αποστόλου, με τον επιθετικό της ομάδας που αναρρώνει μετά και την πετυχημένη εγχείρηση που έκανε προ ημερών, με τη διοίκηση, προπονητές και ποδοσφαιρικό τμήμα να του αφιερώνουν τη σημερινή νίκη απέναντι στον Αετό.

Η αρχή έγινε στο 11ο λεπτό. Ο Θάνος Γιαννακόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Άρης Καπετάνιος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Πέτρο Ψωμολιά και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1 – 0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό ο Ηρακλής «άγγιξε» το 2 – 0, όμως η μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αποστόλη Νάστα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Αντώνη Κωνσταντίνου.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ηρακλής τελικά σημείωσε το 2 – 0 με κοντινό πλασέ του Άρη Καπετάνιου με διπλή προσπάθεια, αφού αρχικά είχε σημαδέψει το δοκάρι του Αετού Αμυγδαλέας.

Οι φιλοξενούμενοι στο 65ο λεπτό, μείωσαν σε 2 – 1 με τη κοντινή κεφαλιά του Βασίλη Ανδριανόπουλου μετά από την ασταθή απόκρουση του Πέτρου Καραναστάση και την εκτέλεση φάουλ του Βάιου Φιλίππου.

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πέντε λεπτά αργότερα ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Ρέψη.

Δέκα λεπτά αργότερα, το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη διεύρυνε το σκορ σε 4 – 1 με τον Γιώργο Φώτο να «σπάει» τη μπάλα στον Χρήστο Ρέψη και τον τελευταίο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα με κοντινό πλασέ.

Το τελικό 5 – 1 διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Γιώργο Φώτο να τροφοδοτεί και πάλι από τα πλάγια συμπαίκτη του, με τον Σπύρο Ζαφειρίου αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Ψωμολιάς, Πατσής, Γιαννακόπουλος, Ντιντής, Λάμπρου (72′ Φορτομάρης Ν.), Γκιουρσάνης (85′ Λαβαντσιώτης), Ρέψης, Καπετάνιος (78′ Φώτος), Ζαφειρίου, Νάστας (72′ Γκατζούλης).

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Γουναράς (60′ Ματθαίος), Μακρίδης, Πρατσίλας, Παπακωστούλης, Βαρλάγκας, Ανδριανόπουλος, Ντάλλας, Πλης (85′ Νορελντίν), Φιλίππου, Παπαδάμου.