Επιβλητικός ο Ηρακλής Λάρισας, κέρδισε 4 – 0 τον Αετό Μακρυχωρίου

Νικήτρια στο ντέρμπι ανάμεσα σε Ηρακλή Λάρισας και Αετό Μακρυχωρίου βγήκε η ομάδα της Νεάπολης με το ευρύ 4 – 0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας!

Το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη με τρία τέρματα στο πρώτο μέρος και ένα γκολ στην επανάληψη επιβλήθηκε του συνόλου του Δημήτρη Καπετανόπουλου και έφθασε έτσι τους πενήντα έξι βαθμούς.

Στον αντίποδα, ο Αετός Μακρυχωρίου του Δημήτρη Καπετανόπουλου παρέμεινε στους τριάντα οκτώ βαθμούς και έμεινε εκτός «τετράδας» στον μείον ένα βαθμό με τη νίκη του ΠΟΕ άνευ αγώνος απέναντι στο Συκούριο.

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Γιώργο Κακαβίτση που βρήκε δύο φορές δίχτυα, ο Ηρακλής Λάρισας γρήγορα πήρε σκορ ασφαλείας ενόψει και της συνέχειας του αγώνα.

Μόλις στο 4ο λεπτό από βολέ του Πέτρου Καραναστάση ο Γιώργος Κακαβίτσης πρόλαβε τον Σταμέλο στην έξοδο και με πλασέ σε κενή εστία, έβαλε τον Ηρακλή σε θέση οδηγού στο σκορ.

Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους, καθώς με ωραίο γυριστό σουτ του Γιώργου Κακαβίτση ύστερα από κεφαλιά πάσα του Γιώργου Φώτου και όμορφη σέντρα του Νίκου Φορτομάρη, έκαναν δύο τα τέρματα τους, ενώ πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 3 – 0 χάρη σε κοντινή κεφαλιά του Αναστάση Μανιώτη από εκτέλεση φάουλ του Αποστόλη Νάστα!

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 52ο λεπτό, ο Γιώργος Φώτος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κέρδισε τον Σταμέλο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων για το 4 – 0.

Πάντως, αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές στιγμές στο ματς με τους Γιώργο Καραναστάση, Γιώργο Φώτο και Ηρακλή Γκιουρσάνη για τους γηπεδούχους, όπως και με τους Παναγιώτη Φουσίκα, Γιάννη Κολοβό και Ταξιάρχη Κλούρα από πλευράς φιλοξενουμένων.

Τέλος, πριν την έναρξη του αγώνα στο γήπεδο της Νεάπολης, βραβεύτηκε ο ρέφερι της αναμέτρησης κ. Τζήλος για την επιστροφή του στα γήπεδα με τιμητική πλακέτα από τον Πρόεδρο της Ένωσης κ. Μπουχλαριώτη και τον Πρόεδρο του Ηρακλή Λάρισας κ. Λάμπρο Ιωακείμ, ενώ ο Πρόεδρος του Αετού Μακρυχωρίου κ. Κώστας Τουρλακόπουλος κ. Κώστας Τουρλακόπουλος του προσέφερε μία ανθοδέσμη. Από ένα μετάλλιο πήραν ο κ. Τζήλος και οι βοηθοί του κ. Γκάγκας και ο κ. Αναστασίου από τον Αντιπρόεδρο της Ένωσης κ. Πέτρο Μπανιά!

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης (79′ Ντιντής Στ.), Λάμπρου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Φορτομάρης (86′ Αθανασιάς), Μανιώτης, Ζαφειρίου (69′ Ντιντής Αθ.), Γκιουρσάνης, Κακαβίτσης (84′ Κυριάκης), Νάστας, Φώτος.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Σταμέλος, Μάρκο (62′ Τζίκα), Πούτας, Τσιαντούλης, Σιάτρας, Μπέτσιος (46′ Σουφχάρας), Γκαμπέτας (71′ Λάλλας), Αντωνόπουλος (23′ λ.τ Καλούσης), Φουσίκας, Κολοβός, Κλούρας.