Επιβλητικός στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων» ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ!

Με εντυπωσιακή εμφάνιση ξεκίνησε την προσπάθεια του στο μαραθώνιο της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας η ομάδα του Αβέρωφ που επικράτησε με το εμφατικό 1 – 5, εκτός έδρας του Παναγροτικού Νίκαιας, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων.

Το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενουμένων άνοιξε νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 6ο λεπτό ο Θωμάς Κουσιάς με όμορφο πλασέ στην κίνηση ύστερα από σέντρα του Πατρίκη. Οι παίκτες του Αβέρωφ συνέχισαν να πιέζουν ώστε να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα, πράγμα που συνέβη στο 38ο λεπτό όταν ο Λιλολάρι με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μήτσιου «έγραψε» το 0 – 2 για την ομάδα του.

Η επανάληψη της αναμέτρησης επιφύλασσε περισσότερα γκολ και θέαμα.

Στο 51′ ήταν η σειρά των γηπεδούχουν να αντιδράσουν και να καταφέρουν να μειώσουν σε 1 – 2 με το Χάρη Δημόπουλο βάζοντας «φωτιά» στο ματς και στο ενδιαφέρον των θεατών.

Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 57′, οι φιλοξενούμνεοι πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με το Γιώργο Ελευθέρογλου με σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από ασσίστ του Θωμά Κουσιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να σημειώνει το 1 – 3 για το Αβέρωφ.

Τα πράγματα για τη Νίκαια δυσκολέψαν ακόμη περισσότερο όταν είδε τον τερματοφύλακα της να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από ανατροπή στον Πατρίκη. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Λιλολάρι ο οποίος και δεν αστόχησε ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1 – 4.

Την υπογραφή του στην εμφατική νίκη της ομάδας του Αβέρωφ, έβαλε λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, ο Χρήστος Ντέκας ο οποίος μετά από ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 1 – 5, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Γεωργόπουλος (81′ Παπαδημητρίου), Ψαρούλης, Πανδρεμένος, Μουτσιός, Ξιώνης (46′ Μαστακούλης), Ανδρεόπουλος (46′ Ντελόπουλος), Δημόπουλος, Βλαχάκης, Τσανάκας (65′ Πανδρεμένος), Φουρίκης.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατωτικίδης, Πατρίκης (73′ Στεργίου), Μητσιός (78′ Μπαντέλας), Μπλέντι, Κοτρώτσιος, Λιλολάρι, Ντέκας, Γραμμένος (55′ Μπαρούτας), Κουσιάς (69′ Κουκουράβας), Παρλάντζας, Ελευθέρογλου Γ.