Επική… ανατροπή για τον Απόλλωνα

Με επική ανατροπή ο Απόλλωνας κέρδισε και τη μαχητική Καλλιθέα με 4 – 3 σε ένα ματς όπου οι «κυανόλευκοι» παρουσιάσαν δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Άσχημη η εικόνα του πρώτου μέρους που έφερε την Καλλιθέα μπροστά στο σκορ με 3 – 1, διόρθωσε τα λάθη του ο Απόλλωνας στην επανάληψη και κέρδισε με 4 – 3!

Ποδοσφαιρική πανδαισία στο πρώτο ημίχρονο. Η Καλλιθέα προηγήθηκε, ο Μαυριάς σκόραρε από το σπίτι του και η Καλλιθέα απάντησε με δύο γρήγορα γκολ για το 1 – 3 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη με αντεπίθεση διαρκείας ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει το ματς με 4 – 3 χάρις σε γκολ του Δημήτρη Μαυριά στο 88ο λεπτό.

Η Καλλιθέα έριξε την προειδοποιητική βολή στο 5′. Σουτ του Μάκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του αριστερού κάθετου δοκαριού του Παϊτέρη και στη συνέχεια άουτ. Και το σκορ άνοιξε στο 19′, όταν ο Τσατσόπουλος έσκαψε τη μπάλα προς την περιοχή, ο Μάκο την άφησε να σκάσει μέσα στη περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού του Παϊτέρη για να καταλήξει στη συνέχεια στα δίχτυα του Απόλλωνα Λάρισας για το 0 – 1.

Ο Δημήτρης Μαυριάς κατάφερε στο 40′ με ένα μακρινό σουτ να κερδίσει τον Θεοδωράκη, που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του για να την μαζέψει λίγα δεύτερα αργότερα από το βάθος της εστίας του.

Η Καλλιθέα όμως είχε έτοιμη την απάντηση και με μία οβίδα του Ζυγκερίδη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα διαγώνια στα δίχτυα του Παϊτέρη για το 1 – 2, ενώ δύο λεπτά αργότερα από παράλληλο στην εστία γύρισμα του Βασιλείου, ο Μάκο πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα με προβολή από το δεύτερο δοκάρι.

Στην επανάληψη και στο 57′ ο Πλάτωνας Καρακατσάνης μείωσε προσωρινά σε 2 – 3, όταν ο Κανούλας πέρασε τον Θεοδωράκη βγαίνοντας από πλάγια θέση αριστερά εκτός πεδίου βολής, στρώνοντας τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Πλάτωνα Καρακατσάνη, ο οποίος με πλασέ στη κίνηση έκανε το  2 – 3.

Ενώ στο 64′ ο Σωτήρης Τσιλούλης βρήκε τον Κανούλα που μέσα από τη περιοχή με σουτ στη κίνηση κέρδισε τον Θεοδωράκη για το 3 – 3. Το τελικό 4 – 3 διαμόρφωσε με διαγώνιο σουτ μέσα από τη περιοχή ο Δημήτρης Μαυριάς στο 88′.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδη): Παϊτέρης, Χαραλαμπόπουλος (61′ Σκούπρα), Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Τσιλούλης (76′ Λίταινας), Καρακατσάνης (87′ Συράκος).

Καλλιθέα (Γιώργος Κορακάκης): Θεοδωράκης, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Βασιλείου, Καντέ, Μάκο (64′ Χοτζάλι), Σμυρλής (15′ λ.τ. Ζυγκερίδης), Πολίντορο, Ταλέντο, Παυλής (73′ Ταμπάκης), Τσατσόπουλος.