Επικράτησε του Αχιλλέα Φαρσάλων και στη Βαμβακού ο Σμόλικας!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το γήπεδο Βαμβακούς έφυγε ο Σμόλικας Φαλάνης, όπου κέρδισε τον Αχιλλέα Φαρσάλων για τη 19η αγωνιστική της Α’ τοπικής κατηγορίας!

Η ομάδα του Σμόλικα με τη νίκη αυτή έφθασε τους τριάντα τέσσερις βαθμούς και συνεχίζει στη τέταρτη θέση, ενώ από την άλλη, το σύνολο του Χρήστου Καπελιάνη με το αποτέλεσμα αυτό έμεινε στους δέκα εννέα βαθμούς και τη δέκατη θέση στη βαθμολογία.

Στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Ντέιβιντ Μπόντε τσίμπησε τη μπάλα από τον Χρήστο Πετράκη και ο μεσοεπιθετικός του Σμόλικα κέρδισε πέναλτι. Ο Κώστας Κολοβός ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κι έκανε το 0 – 1!

Στη συνέχεια του αγώνα οι «πράσινοι» προσπάθησαν με τους Μάριο Πίρε και Ντέιβιντ Μπόντε να πετύχουν γκολ, με τον Θύμιο Μπέτση να βρίσκει τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 0 – 2 στο 25ο λεπτό.

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων έχασε σημαντική ευκαιρία στο 27′ με τον Μάνο Πετράκη να αστοχεί από θέση βολής και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Οκτώ λεπτά μετά, οι «κιτρινόμαυροι» έφθασαν στη μείωση του σκορ και το 1 – 2 με το σουτ του Αναγνώστη από θέση βολής και τον Αχιλλέα Φαρσάλων να έχει στη συνέχεια καλές στιγμές με τους Γαγάρα και Τλούπα.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος απείλησε ξανά και ο Ντέιβιντ Μπόντε από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν και πάλι χαμένες ευκαιρίες από τους παίκτες των δύο ομάδων, όμως το 1 – 2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Από πλευράς Αχιλλέα Φαρσάλων απείλησαν οι Μάνος Πετράκης (60′), Γιάννης Πατσιούρας (80′) και Χρήστος Τλούπας (87′), ενώ για τον Σμόλικα Φαλάνης απείλησαν οι Μάριος Πίρε (55) και Ντέιβιντ Μπόντε (75′).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Χρήστος Καπελιάνης): Κουσιάς, Τσούλης Θ., Πετράκης Χρ., Μπερσιάνης (89′ Ιμεράι), Πατσιούρας (77′ Κατσανάκης), Τλούπας, Κομισόπουλος, Παρθένης (80′ Καναβός), Γαγάρας, Αναγνώστης, Πετράκης Μ.

Σμόλικας Φαλάνης: Γραβάνης, Γκατζούρας, Σκούπρας, Κολοβός, Ζαμπέτας, Λάλλος, Μολάς, Πίρε, Μπέτσης, Μπόντε, Κακαζούκης.

Έπαιξαν και οι: Γκατζούλης, Χασιώτης, Τσιρογιάννης, Γουλούλης.