Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή Λάρισας

Έπειτα από την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στη Λάρισα 2012, ο Ηρακλής Λάρισας επέστρεψε στις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας, καθώς επικράτησε του Φαλανιακού με 3 – 0 στο γήπεδο του Ελευθεραί.

Η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη επέστρεψε στις νίκες και ξεπέρασε το εμπόδιο του συνόλου των Τάσου Μπεριτζά και Μιχάλη Μαλαμά με 3 – 0 για την 26η στροφή του πρωταθλήματος.

Έτσι, συνεχίζει στη πρώτη θέση με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης έχοντας πενήντα έξι βαθμούς, ενώ αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν τη δική τους προσπάθεια στο φετινό πρωτάθλημα κι έμειναν στους είκοσι οκτώ πόντους και τη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 21ο λεπτό ο Δημήτρης Αποστόλου με πλασέ από θέση βολής έβαλε μπροστά τον Ηρακλή στο σκορ, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 70ο λεπτό ο Λευτέρης Μπάμης αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα κι έκανε το 2 – 0 για τους γηπεδούχους.

Προς το τέλος της αναμέτρησης τώρα, ο Γιώργος Φώτος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ, ενώ για τον Φαλανιακό ο Γιώργος Λεσάι δέχθηκε τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Βλιώρα και οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Πατσής, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Μπάμης, Κοντοθανάσης (83′ Λάμπρου), Φώτος (87′ Μόσχος), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου (86′ Φουρίκης), Αποστόλου.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Σουλιώτης (62′ Λυγούρας Χρ.), Κολοβός, Πανταζής Γ., Λεσάι, Λυγούρας Β., Μπλέντι (77′ Πανταζής Ηλ.), Δημητρέλης (67′ Φατούρας), Ιωαννίδης.