Επιστροφή στις νίκες για το Κιλελέρ

Επιστροφή στις νίκες για το Κιλελέρ, ποιυ μετά από δύο σερί ισοπαλίες που του στέρησαν και τη κορυφή στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, κέρδισαν με 2 – 0 στην έδρα των Αμπελοκήπων, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Κιλελέρ έφτασε τους 28 βαθμούς, διατηρώντας την απόσταση μόλις τριών βαθμών από τη κορυφή και τον Αετό Μακρυχωρίου που επίσης κέρδισε την 12η Αγωνιστική, και αυξάνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους από την τρίτη θέση και τους Αμπελιά και Αμπελωνιακό.

Το σκορ για τους φιλοξενουμένους άνοιξε στο 27′ με σουτ – «οβίδα», ο Αποστόλης Ζιόμπουρας, φροντίζοντας η μπάλα πρώτα να πάει στο δοκάρι και εν συνεχεία στο βάθος της εστίας του Μπονόμι, για το 0 – 1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 50′ οι γηπεδούχοι είχαν χαμένη – διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Συγκεκριμένα το σουτ του Δόνου απέκρουσε σωτήρια ο Παπαρσένης για να έρθει ο Λευτέρης Καραούλης στην επαναφορά και να πλασάρει σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κιλελέρ, χάνοντας μεγάλη στιγμή να βάλει την ομάδα των Αμπελοκήπων και πάλι στην διεκδίκηση του τριπόντου.

Όλα όμως τελειώσαν, όταν στο 65ο λεπτό μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Κώστα Κουσιώρα από τα δεξιά, ο Αλέξης Τζατζάκης που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, σκόραρε για το 0 – 2, «κλειδώνοντας» παράλληλα και τη νίκη για τους φιλοξενουμένους».

Α.Ο. Αμπελοκήπων (Ζήσης Χολέβας): Μπονόμι, Λόλος, Καραούλης (75′ λ.τ. Μπεκιάρης), Καραγιάννης (46′ λ.τ. Λένας), Δούκας, Σούμπασης, Μπλέρι Χ., Μάτα, Μπόλος, Λεσάι, Βεργής.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Παπαρσένης, Δούρος, Κοκότσικας, Νεστορίδης, Παλάσκας, Παπαδημητρίου, Κολοβός, Κουσιώρας (83′ Τζουρτζουκλής), Ζιόμπουρας Απ., Βράκας (64′ Τζατζάκης (89′ Μίλι)), Φαρμάκας (74′ Κασσιός).