Επιστροφή στις νίκες για το Συκούριο!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε ο Κίσσαβος Συκουρίου από τον Τύρναβο, καθώς κέρδισε την Ακαδημία με σκορ 2 – 1 για την 22η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ 1 τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Αποστόλη Τσιανάκα μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τη Δήμητρα Γιάννουλης, επέστρεψε στις νίκες κι έτσι έφθασε τους είκοσι επτά βαθμούς και την ένατη θέση.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Νίκου Κεχαγιά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έτσι η Ακαδημία έμεινε στους δέκα επτά βαθμούς και τη δέκατη τέταρτη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Τζιούρας με δικό του γκολ έβαλε τον Κίσσαβο Συκουρίου μπροστά στο σκορ, για να έρθει ο Μίλτος Γκρέτσης στο 36′ και να κάνει το 0 – 2 στο πρώτο ημίχρονο με πλασέ από κάθετη πάσα του Αλέξανδρου Κάτσα.

Το μόνο που κατάφερε να πετύχει η Ακαδημία Τυρνάβου ήταν να μειώσει στο 76ο λεπτό σε 1 – 2 με τον Φράντσι Τσένα και αυτό να αποτελέσει το τελικό σκορ, ενώ στο 87′ ο Στέργιος Καραΐσκος για την Ακαδημία Τυρνάβου αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Πατέτσο.

Τέλος, ο Κίσσαβος Συκουρίου είχε δοκάρι στο 65′ με τον Αλέκο Ριζούλη και ευκαιρίες με τους Αλέξανδρο Κάτσα και Αστέριο Κορδέλα.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Τσούκας, Άλα (42′ Στάμου), Πότσης Γ., Παπαγεωργίου, Καραγιάννης, Πέρπερας Αλ., Ζυγογιάννης (47′ Καραΐσκος), Πλιάτσικας, Παπαδόπουλος Γ. (52′ Παπαχατζής Β.), Τσένα, Σαμπανλάρι (70′ Στατήρης).

Κίσσαβος Συκουρίου (Αποστόλης Τσιανάκας): Πατούνας, Ζαϊρές, Ριζούλης, Τόπης, Λανάρας, Γκρέτσης, Νεμπεγλέρας, Κάτσας (90′ Μέρκο), Τζιούρας (90’+2′ Ράπτης Γ.), Βελλής (72′ Δημάκης), Ζιώγας (60′ Κορδέλας Αστ.).