Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για την Αμπελιά!

Τα δύο γκολ των Κώστα Γαρουφαλιά (78′) και Κώστα Κολοβού (90′) έδωσαν τη πολύτιμη νίκη στην Αμπελιά με ανατροπή του σκορ απέναντι στο Μελισσοχώρι και έτσι η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου συνεχίζει στη πρώτη θέση με το Αβέρωφ που επικράτησε της Νέας Πολιτείας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Οι «κόκκινοι» που βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ στο περισσότερο διάστημα του αγώνα χάρη στο γκολ του Ζαφειρίου στο 34ο λεπτό, έφεραν αρχικά το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ του Κώστα Γαρουφαλιά και πέτυχαν τη σπουδαία νίκη στο 90′ με τον Κώστα Κολοβό!

Έτσι, η Αμπελιά έφθασε τους τριάντα εννιά βαθμούς και αφού γλίτωσε το «στραβοπάτημα», συνεχίζει με το Αβέρωφ στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα, το αξιόμαχο σύνολο του Σπύρου Μούτσιου προσπάθησε αρκετά για το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο αυτό δεν ήρθε και έτσι έμεινε στους είκοσι επτά βαθμούς και την έβδομη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 34ο λεπτό της συνάντησης στο γήπεδο της Αμπελιάς λοιπόν ο Θοδωρής Ζαφειρίου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 0 – 1 έβαλε μπροστά το Μελισσοχώρι στο σκορ, ενώ η ανατροπή του σκορ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο 78ο λεπτό ο Κώστας Γαρουφαλιάς με δικό του γκολ έφερε το ματς στα ίσια με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ο Κώστας Κολοβός «λύτρωσε» ξανά την Αμπελιά στο 90′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αυτή τη φορά, που κέρδισε ο Χρήστος Σελήνης και με νέο δικό του τέρμα, η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου πήρε την εντός έδρας νίκη.

Ακόμη, στο 65ο λεπτό ο Κώστας Κολοβός είχε δοκάρι για την Αμπελιά, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Θοδωρή Γεωργούλα, Στέφανο Σουλτούκη και Νίκο Φαρμάκα.

Αντίθετα, το Μελισσοχώρι είχε δοκάρι στο 27′ με τον Βαγγέλη Χαρούλη, όπως και χαμένες ευκαιρίες με τους Νούσια και Αγγελούλη στο δεύτερο ημίχρονο.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γεωργούλας Θωμ., Περήφανος, Σελήνης, Κολοβός Κ., Αγγέλης, Σαΐτης, Γεωργούλας, Γαρουφαλιάς, Σουλτούκης (78′ Σαμαράς – Καμηλαράκης), Φαρμάκας (70′ Κολοβός Ν. (80′ λ.τ. Σερίφης)), Κόκκινος.

Αστήρ Μελισσοχωρίου (Σπύρος Μούτσιος): Κουκούτσης, Αγγελούλης, Μπιρόλ, Μανακούσιος, Μαλαχτάρης, Βουτυρίτσας, Διαμαντής (83′ Ζαρκαδής Θ.), Χαρούλης, Ζαφειρίου, Νούσιας, Σδράλης Αλ. (65′ Δανιλούλης).