Επιστροφή στις νίκες με «διπλό» στο Αργυροπούλι

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Φαλανιακός κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα Αργυροπουλίου και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας μετά τη «λευκή» ισοπαλία τη περασμένη αγωνιστική με τον Τύρναβο.

Για την 14η αγωνιστική ο πρωτοπόρος του φετινού πρωταθλήματος, Φαλανιακός φιλοξενήθηκε στο Αργυροπούλι απέναντι στη Δόξα και η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά έφθασαν στη νίκη με δύο γκολ στο πρώτο μέρος.

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» έφθασαν τους τριάντα εννέα βαθμούς και παίρνουν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή «χειμώνα», όπου και βρίσκονται στο +2 από τον δεύτερο της βαθμολογίας, Ηρακλή Λάρισας.

Στο 17ο λεπτό ο Γιώργος Λεσάι με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έβαλε σε θέση οδηγού στο σκορ τον Φαλανιακό, ενώ στο 36′ ο Σπύρος Ιωαννίδης με πλασέ σε κενή εστία από κάθετη πάσα του Γιώργου Πανταζή έκανε δύο τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, με τους παίκτες των δύο συλλόγων να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με αυτό το σκορ.

Στην επανάληψη τώρα, χάθηκαν σημαντικές στιγμές από τη Δόξα με τους Γκαραγκούνη και Αλέξη Τσούτσα, όμως το 0 – 2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και ο Φαλανιακός επιστρέφοντας στις νίκες κατακτά και τη θέση του πρωταθλητή «χειμώνα» για το φετινό πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Δόξα Αργυροπουλίου (Βασίλης Νάρης): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Κουρμπάτι, Χατζής, Βογιατζής Ευθ., Σαΐτης, Φουρτούνας, Σχοινάς, Βογιατζής Αν. (70′ Τσιαμούρας), Γκαραγκούνης, Τσούτσας.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζιαρης, Μάνικος, Σούλι, Φλώρος, Μαχαίρας, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ. (86′ Πανταζής Θ.), Πανταζής Ηλ. (79′ Μητρούσκας), Λεσάι, Ιωαννίδης (74′ Ακριβόπουλος), Λυγούρας Χρ. (66′ Ντανίκας).