Επιτέλους νίκη για τον Δαμασιακό!

Επιτέλους νίκη για τον Δαμασιακό που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Δήμητρας Γιάννουλης, με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0, χάρις στο μοναδικό τέρμα του Θοδωρή Τσιάλτα από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι στο 35′.

Ο Δαμασιακός είχε να κερδίσει αναμέτρηση από τις 16 του Δεκέμβρη (όταν και κέρδισε με 2 – 0 την Αστραπή στη Νέα Πολιτεία), μένοντας χωρίς τη… γεύση της νίκης για 7 σερί αναμετρήσεις. Πλέον όμως μετά το 1 – 0 επί της Δήμητρας, το συγκρότημα του Νίκου Χρόνη έφτασε τους 28 βαθμούς στονβαθμολογικό πίνακα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας και μαζί με τη Λάρισα 2012 απολαμβάνουν την 8η θέση.

Από την άλλη, η ομάδα της Δήμητρας, γνώρισε μία ακόμη ήττα και σε συνδυασμό των αποτελεσμάτων των ομάδων από κάτω της, μπήκε πλέον στη ζώνη των πλέι-άουτ της κατηγορίας, μένοντας στους 23 βαθμούς και αγνοώντας τη νίκη για 5η αγωνιστική (είχε κερδίσει με 1 – 0 τη Λάρισα 2012 στις 07/01/18).

Μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι. Έπειτα από διαγώνιο από δεξιά γέμισμα του Μόκα, ο Στέφανος Σουγλής από το ύψος της μεγάλης περιοχής πήρε τη πρώτη κεφαλιά – πάσα στον αδερφό του, Κώστα Σουγλή, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι και ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει, ανατράπηκε από τον Χρήστο Πετράκη, που «σκαρφάλωσε» στη πλάτη του, με τον κ. Νίτσα να δείχνει… παίζεται.

Πέναλτι όμως που κέρδισαν οι γηπεδούχοι τελικά στο 35’. Την εσχάτη των ποινών από τα έντεκα βήματα του πέναλτι κέρδισε ο Λούτσος και ο Θοδωρής Τσιάλτας που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε για το 1 – 0 των «κυανόλευκων». Οι γηπεδούχοι μάλιστα το 43′ έχασαν την ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως ο Κώστας Σουγλής από πλεονεκτική θέση για γκολ, είδε τον Μαστοροδήμο να αποκρούει εντυπωσιακά την προσπάθειά του για το 2 – 0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ζήτησαν ένα ακόμη πέναλτι σε ανατροπή του Μουσιάρη από τον Κατσαμάγκα στο 53′, με τον κ. Νίτσα να δείχνει παίζεται. Στα «καπάκια» η Δήμητρα Γιάννουλης έχασε σπουδαία ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία. Ο Γκαλγκανόπουλος εκτέλεσε ένα κόρνερ, την κεφαλιά πήρε ο Κατσαμάγκας, το ριμπάουντ ο ίδιος παίκτης και στο σουτ που έκανε η μπάλα κόντρα σε σώματα αμυντικών και πέρασε κόρνερ.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Δούκας έχασε μοναδική στιγμή να «κλειδώσει» τη νίκη για το Δαμασιακό και λίγο έλλειψε ο Γιώργος Μάτος στο 90’+4′ να… τιμωρήσει τους γηπεδούχους, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ, με το 1 – 0 να μένει έως και το φινάλε της αναμέτρησης.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργατζάς, Σουγλής Σ. (26’ λ.τ. Τσεκούρας), Ιωαννίδης, Τσιάλτας (89’ Οικονόμου), Δούκας, Μόκας, Λούτσος, Μουσιάρης Δ. (90’+2′ Μπακαΐμης), Σουγλής Κ. (76’ Μούτσιος), Ντόκος.

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Μαστοροδήμος, Ραπτόπουλος, Σέντζας, Πετράκης, Εμμανουήλ, Θώμος, Γκαλγκανόπουλος (73’ Σκαπέρδας), Παπαγιαννούλης (36’ Τσουμάνης), Κατσαμάγκας, Μάτος, Τσαρούχας (78’ Κακαράντζας).