Επιτέλους νίκη!

Ο Φαλανιακός κατάφερε μετά από πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη να πάρει το πολυπόθητο «τρίποντο» επικρατώντας με 3 – 0 εντός έδρας του Αστέρα Τυρνάβου.

Μετά από αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 7 βαθμούς και ανέβηκαν στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ενώ ο Αστέρας Τυρνάβου παραμένει στη προτελευταία θέση έχοντας μαζέψει τρεις βαθμούς σε εφτά παιχνίδια.

Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα ο Φαλανιακός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Καθώς ο Γιάννης Κόκκινος με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης «χτύπησε» λίγο μετά το πέρας του πρώτου ημιώρου στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό, ο Γιάννης Κόκκινος με πλασέ μετά από λάθος έξοδο του τερματοφύλακα του Αστέρα Τυρνάβου, σκόραρε κάνοντας το 2 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά. Στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης, κεφαλιά του Βασίλη Λυγούρα και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Ενώ η απάντηση του Αστέρα Τυρνάβου ήρθε λίγο αργότερα, όταν και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

Στο 65′ σουτ του Γιώργου Μπαντή, απέκρουσε ο Θωμάς Καλαμάτας, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Παναγιώτης Γαλάνης σούταρε και ο κίπερ του Φαλανιακού απομάκρυνε για ακόμη μία φορά σωτήρια σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν και πάλι άτυχοι, όταν το σουτ του Γιώργου Μπαντη χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ενώ το… «κακό» τρίτωσε στο 82΄. Πάσα του Λευτέρη Γκαραγκούνη πλάσαρε ο Παναγιώτη Γαλάνης απέκρουσε ο Θωμάς Καλαμάτας και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε

Για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Ηλίας Λιλολάρι με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Ταξιάρχη Κλούρα ήταν πιο αποτελεσματικός, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0 για τον Φαλανιακό.

Οι άνθρωποι του Αστέρα Τυρνάβου Τυρνάβου ευχαριστούν θερμά τη διοίκηση του Φαλανιακού για την άψογη φιλοξενία στο σημερινό παιχνίδι, ενώ εκφράζει πολλά παράπονα για τη διαιτησία και τις αποφάσεις του κ. Κορέστη.

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Καλαμάτας, Μαχαίρας, Γκάζι (46′ Πανταζής Ηλ.), Τσάκε, Αλατάς Δ., Λυγούρας Β. (75′ Πανταζής Γ.), Φατούρας, Λιλολάρι, Λυγούρας Χρ., Κόκκινος Ι. (70′ Κλούρας), Αλατάς Ι.

Αστέρας Τυρνάβου (Αποστόλης Κορομηλάς): Μπαντής Ν., Πάσιος Αν., Γκαραγκούνης Χ., Λάζος, Γαλάνης, Τάκης (75′ Γκαραγκούνης Ι.), Πάσιος Β., Γκαραγκούνης Σπ. (55′ Καρακώστας), Γκαραγκούνης Ελ., Μπαντής Γ., Τσακίρης Κ.