Επιτέλους νίκη!

Με μια μεστή εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει τον «‘Αγιαξ της Ηπείρου» με 2 – 0, μετά από 17 χρόνια, μιας και τελευταία φορά όπου η ΑΕΛ επιβλήθηκε εντός έδρας του ΠΑΣ, ήταν ο μακρινός Γενάρης του 1991. Σκόρερ της νίκης της ΑΕΛ οι Γκόλιας (50′) και Ντέλετιτς (76′), την στιγμή όπου από το 48’ ο Τσικάρτσκι είχε αφήσει την ομάδα του ΠΑΣ με αριθμητικό μειονέκτημα.

Για την ΑΕΛ αυτήν ήταν μια νίκη βαθιάς βαθμολογικής «ανάσας», μιας και έφτασε μετά από δέκα αγώνες, στους 11 πόντους, αυξάνοντας την διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού στους έξι βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε προηγηθεί στο σκορ σε τέσσερις περιπτώσεις με τους Μπαργκάν, Ντέλετιτς και Νούνιτς (δύο φορές).

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης άνηκε στην ΑΕΛ και ήταν στο 15ο λεπτό. Από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Μπαργκάν που από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε, η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Τσικάρσκι και ο Βελλίδης απομάκρυνε σε νέο κόρνερ με υπερένταση.

Και η δεύτερη καλή στιγμή άνηκε στην ΑΕΛ. Ο Μίλος Ντέλετιτς ανέλαβε να εκτελέσει μια στημένη μπάλα από τον άξονα και σε καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βελλίδη, πριν αυτήν περάσει άουτ στο 17ο λεπτό.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μάρκο Νούνιτς «σπατάλησε» την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μιλοσάβλιεβιτς, αδυνατώντας να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, τον Βελλίδη από μοναδική θέση τετ – α – τετ, πέφτοντας στο τερέν του ARENA από «τζατζάρισμα» του Αποστολόπουλου.

Ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σλοβένος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των αμυντικών του ΠΑΣ, βγαίνοντας τετ – α – τετ μέσα στη περιοχή και δεξιά, πλασάροντας διαγώνια και ελάχιστα άουτ, χάνοντας μια ακόμη ευκαιρία να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για λογαριασμό των «βυσσινί».

Στην επανάληψη και με την εκκίνηση αυτής τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν κατά πολύ. Στο 48′ ο ΠΑΣ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Τσικάρτσκι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα από τον κ. Ζαχάριαδη για φάουλ στον Ντέλετιτς. Φάουλ από το οποίο και προήλθε το γκολ της ΑΕΛ.

Ήταν το 50ο λεπτό όταν ο Μίλος Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς από κόντρα σε σώμα αμυντικού του ΠΑΣ, που σούταρε εκ νεόυ με τον Βελλίδη να αποκρούει, ο Μάρκο Νούνιτς που πήρε το ριμπάουντ έστρωσε τη μπάλα για τον Νίκολα Ζίζιτς που έκανε το σουτ με τον Βελλίδη να αποκρούει και πάλι. Εν τέλει η μπάλα στρώθηκε στον Νίκο Γκόλια που από κανονική θέση έκανε την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, ανοίγοντας λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα στη σεζόν 2018/19.

Η ΑΕΛ στο 63′ είχε την ευκαιρία με ένα σουτ του Κενάν Μπαργκάν έξω από τη περιοχή του Βελλίδη να κάνει δύο τα τέρματά της. Ο Μπαργκάν στην τελευταία του προσπάθεια στον αγωνιστικό χώρο (στο επόμενο λεπτό έδωσε την θέση του στον Πίτι), σούταρε με φάλτσα, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ.

Στο 76′ η ΑΕΛ κατάφερε να «κλειδώσει» την υπόθεση νίκη! Ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς με μια κάθετη πάσα άλλου… επιπέδου βρήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Μίλος Ντέλετιτς, που έκανε κοντρόλ με το αριστερό και εν συνεχεία από το ύψος του πέναλτι με ένα αριστερό βολ-πλανέ έστειλε με δύναμη τη μπάλα το βάθος της εστίας του Βελλίδη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό, 2 – 0 υπέρ της ΑΕΛ.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Χούμπτσεφ, Ζίζιτς, Γκόλιας (72′ λ.τ. Γρομητσάρης), Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Κοεφ, Νούνιτς, Ντέλετιτς (89′ Σαχίτι), Μπαργκάν (66′ Πίτι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σιόντης, Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Ντόλοβατς, Γιάκος (75′ Κακούμπα), Παμλίδης (83′ Κούζικ), Λουκίνας (61′ Ξύδας).