Ευρεία η πρώτη νίκη για τον Ηρακλή Λάρισας!

Μία δυνατή φιλική αναμέτρηση διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (24/08) στο γήπεδο της Νεάπολης ανάμεσα σε Ηρακλή Λάρισας και Διαγόρα Στεφανοβικείου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ, 4 – 1!

Μάλιστα, αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τη νέα χρονιά για το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου στο τρίτο φιλικό ματς προετοιμασίας του Ηρακλή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 8ο λεπτό του αγώνα ο Πέτρος Ψωμολιάς βρήκε με κάθετη πάσα τον Γιώργο Κακαβίτση και ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε με σουτ από θέση βολής.

Πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα πέτυχε την ισοφάριση του σκορ με τον Φίλιππο Καραμπούζη ύστερα από πάσα του Ζιάκα.

Στην επανάληψη και στο 49′, ο Ηρακλής μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Σπύρο Ζαφειρίου να σημειώνει το 2 – 1 με σουτ ύστερα από κάθετη πάσα του Γιώργου Κακαβίτση.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα στο 63ο λεπτό. Ο Θάνος Γιαννακόπουλος με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Κουτσιρίμπα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1.

Στο 78ο λεπτό η ομάδα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου πέτυχε και τέταρτο τέρμα και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Ο 15χρονος Παπαδάκος που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή βρήκε με πάσα τον Τσαπατόρη ακόμη μία αλλαγή και μεταγραφή για τον Ηρακλή, όπου με γυριστό σουτ έκανε το 4 – 1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάντως, εκτός των πέντε γκολ που σημειώθηκαν στον αγώνα, οι δύο ομάδες απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες για να πετύχουν γκολ, ενώ από τους τεχνικούς των δύο συλλόγων έγιναν πολλές αλλαγές και δοκιμές παικτών σε αρκετές θέσεις…

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Ντιντής, Αθανασιάς, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Αλεξανδρής, Τζουμάκης, Νεμπεγλέρας, Ζαφειρίου, Κακαβίτσης, Φώτος.

Αγωνίστηκαν και οι: Παπαγιάννης, Τάρτας, Μουξιός, Παπαδάκος, Χριστακέας, Σκαφιδάς, Τσαπατόρης, Σέντζας.

Διαγόρας Στεφανοβικείου (Μιχάλης Ζιώγας): Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Πρασσάς, Αλεξίου, Σπαθής, Σιγαλάκος, Παπαγεωργίου, Καραπλιάκος Σ., Καραπλιάκος Κ., Τανός, Ζιάκας.

Αγωνίστηκαν και οι: Τσιότρας, Ντάφος, Λάϊος, Ανατολής.