Ευρεία νίκη και πρόκριση στους «4» για τον Σμόλικα!

Με νίκη απέναντι στο Κιλελέρ και σκορ 3 – 0 στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, ο Σμόλικας Φαλάνης πανηγύρισε τη πρόκριση στην επόμενη φάση και τους «4» του θεσμού!

Μετά τους Δαμασιακό, ΠΟΕ και Ηρακλή Λάρισας λοιπόν, η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη είναι αυτή που θα βρίσκεται στα ημιτελικά του θεσμού, καθώς με τρία γκολ, ένα στο πρώτο μέρος και δύο στην επανάληψη, κέρδισε το συγκρότημα των Φώτη Πλίτση – Γιάννη Βαΐτση στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Φαλάνης.

Μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης, ο Σμόλικας Φαλάνης πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αλέξανδρου Κακαζούκη!

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρχε γκολ και με την έναρξη της επανάληψης ο Θεόφιλος Τσιρογιάννης έκανε δύο τα τέρματα για τους «πράσινους» με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Αλέξανδρου Κακαζούκη.

Στη συνέχεια και στο 70ο λεπτό, ο Αλέξανδρος Κακαζούκης πέτυχε σε ακόμη ένα παιχνίδι για τον Σμόλικα δύο γκολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 με σουτ από θέση βολής ύστερα από πάσα του Μάνου Πετράκη, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Νίτσα και που έδωσε τη πρόκριση στο συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη.

Πάντως, αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο ματς με τους Αλέξανδρο Κακαζούκη και Μάνο Πετράκη για τον Σμόλικα Φαλάνης και τους Γιώργο Καρβούνη, Βαγγέλη Παπαχρήστο, Βαγγέλη Κολιό και Δημήτρη Καρακάνο από πλευράς Κιλελέρ.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Σκούπρας, Καρέντζος, Σέτζας, Γκατζιούρας, Ζαμπέτας, Τσιρογιάννης, Κακαζούκης, Μπέτσης, Μαχούχας (65′ Μολάς), Πετράκης.

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Κολιός, Παλάσκας, Ζιόμπουρας, Ξηροκώστας, Αργύρης, Καρακάνος, Λαβαντσιώτης, Κουσιώρας (55′ Παπαχρήστος), Καρβούνης, Παπαγιαννούλης (70′ Αρσενόπουλος).