Εύκολο απόγευμα για τη Προοδευτική Ανάβρας

Στη κορυφή του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας συνεχίζει να βρίσκεται μετά το τέλος και της 19ης Αγωνιστικής, η Προοδευτική Ανάβρας που είχε εύκολο έργο κόντρα στην Πελασγιώτιδα, της οποίας και επικράτησε με 3 – 0.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Λυκοκώστα έφτασε τους 47 βαθμούς και διατήρησε τόσο τη κορυφή του Ομίλου όσο και την διαφορά από τον δεύτερο Πύρρο Βορειοηπειρωτών Λάρισας που επίσης κέρδισε με 2 – 1 την τρίτη Αναγέννηση Πυργετού. Στον αντίποδα, η ομάδα του Κώστα Μπακατσή γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, μένοντας στην 8η θέση με 25 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ και έτσι μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ένα εύκολο απόγευμα. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Αντώνης Γκαραλιάκος εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα αφού βρήκε στο τοίχος των παικτών της Πελασγιώτιδας, στρώθηκε στον Βαγγέλη Αποστόλου που με σουτ στη κίνηση άνοιξε τον χορό των τερμάτων.

Στο 17′ ο «γερόλυκος» Γιάννης Σχοινάς αφού έκλεψε τη μπάλα και μετά από δική του ατομική ενέργεια κέρδισε τον πορτιέρο, Τζήμα, για δεύτερη φορά στο ματς, διαμορφώνοντας έτσι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο φινάλε αυτής, ο Αντώνης Γκαραλιάκος έβαλε την υπογραφή του στο ματς. Ο Γιαννουλέας του έβγαλε μια βαθιά μπαλιά στον κενό χώρο, με τον Αντώνη Γκαραλιάκο να βγαίνει από θέση τετ – α – τετ απέναντι από τον Τζήμα, τον οποίο και «ψηλοκρέμασε», στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της «Πέλα» στο 82ο λεπτό για τελευταία φορά στο παιχνίδι, διαμορφώνοντας και το τελικό. 3 – 0.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Μαρκολέφας, Μπούρας, Χονδροδήμος (85′ Γενητσεφτσής), Ντόντος, Σχοινάς (80′ Κόγιος), Καραντώνης, Γιαννουλέας, Κορδαλής (55′ λ.τ. Κιούσσης), Γκαραλιάκος, Αποστόλου (70′ Βλάχος).

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Γκαραβέλας Λ., Αγγελακόπουλος, Γκόγκος, Τέλλιος, Δαμασιώτης (56′ Ζυγογιάννης), Μαροσούλης (80′ Γκαραβέλης Θ.), Λαζαρίδης, Κατράνας, Γελαλής, Τσιαμούρας (83′ Πατσώνης).