Εύστοχος ο Νεμπεγλέρας, νίκη για το Πουρνάρι!

Μετά από την ήττα από τη Γλαύκη και την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με το Κουλούρι, το Πουρνάρι επέστρεψε στις νίκες, καθώς σήμερα επικράτησε της Πελασγιώτιδας με 3 – 2 εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ!

Στο ντεμπούτο του Αχιλλέα Μαστοροδήμου στο πάγκο της Αναγέννησης, το Πουρνάρι πήρε μία πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη, καθώς έφυγε από το γήπεδο της Μελίας με τους τρεις βαθμούς φθάνοντας έτσι τους είκοσι οκτώ πόντους ύστερα από αυτή την αγωνιστική.

Από την άλλη, πλευρά, ο Κώστας Μπακατσής που συνεχίζει νεανικά το τελευταίο διάστημα κι ενώ δίνει χρόνο συμμετοχής σε νεαρά παιδιά, δέχθηκε την ήττα με αυτό να περνά σε δεύτερη μοίρα, καθώς η «Πέλα» πλέον θέλει να βλέπει τα μικρά παιδιά να αγωνίζονται και να απολαμβάνουν το ποδόσφαιρο. Εν τέλει, συνεχίζει με είκοσι πέντε πόντους και στην έβδομη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 15′ ο Γούργος εκτέλεσε φάουλ και αφού η μπάλα πέρασε από όλους στην άμυνα της Αναγέννησης και χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, έπειτα τη μπλόκαρε ο Γιάννης Κρητικούς, με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή πριν καταλήξει στα χέρια του 23ου χρονου τερματοφύλακα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ χάρη στη κοντινή προβολή του Δημήτρη Καφαντάρη, με το 0 – 1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους τώρα, ο Ειρηναίος Παπαχαραλάμπους έκανε τη σέντρα και με πλασέ ο Γρηγόρης Τσιαμούρας έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 65ο λεπτό του αγώνα τώρα, το Πουρνάρι πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Ηλίας Γκουντάρας κέρδισε τον Τζήμα από πλεονεκτική θέση για γκολ και πέτυχε το 1 – 2.

Ωστόσο, εννέα λεπτά μετά, ένας πρώην γνώριμος του Πουρναρίου, ο Γρηγόρης Τσιαμούρας είχε και πάλι απάντηση, καθώς με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια κέρδισε τον Γιάννη Κρητικό κι έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας για το 2 – 2.

Τέλος, στο 80′ η Αναγέννηση κέρδισε πέναλτι με τον Μαλαμούδη έπειτα από απόφαση του κ. Γουδουλάκη και ο Άκης Νεμπεγλέρας που ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, σημείωσε το 2 – 3 και έδωσε το σπουδαίο αυτό τρίποντο στο σύνολο του Αχιλλέα Μαστοροδήμου!

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Πατσώνης, Γκαραβέλας Λ., Τέλλιος, Μαροσούλης (74′ Πότσι), Γκόγκος, Γούργος (74′ Γκάνας), Δαμασιώτης, Γκαραβέλης Θ. (46′ Αγγελακόπουλος), Τσιαμούρας, Παπαχαραλάμπους.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Αχιλλέας Μαστοροδήμος): Κρητικός Ι., Κώτσιας, Κρητικός Θ., Ζαϊρές, Μετόλι (75′ Βάνης), Τάτσιος, Νεμπεγλέρας, Καφαντάρης, Γκουντάρας, Μαλαμούδης (84′ Καλότυχος), Γκαντόγλου (70′ Ποντίκας).