«Ζαλίστηκε» από τη 3η θέση

Η ΑΕΛ σε περίπτωση νίκης απέναντι στη Λαμία θα ανέβαινε στη τρίτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας της SuperLeague αλλά τελικά κατάφερε να χάσει με ευρύ σκορ (0 – 3) στο AEL FC Arena.

Οι «βυσσινί» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα «στραβωπατήματα» των άλλων ομάδων και ηττήθηκε από την ομάδα του Άκη Μάντζιου που ήρθε στη Λάρισα να παίξει αμυντικό ποδόσφαιρο και να πάρει ότι καλύτερο μπορεί.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague τη Λαμία και βάση αποτελεσμάτων των άλλων ομάδων σε περίπτωση νίκης οι «βυσσινί» θα ανέβαιναν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας!

Με την ήττα αυτή οι «βυσσινί» έμειναν στους δέκα πέντε βαθμούς και την έκτη θέση, ενώ από την άλλη, η Λαμία με τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα έφθασε τους δέκα βαθμούς και την ενδέκατη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας.

Το πρώτο μέρος της συνάντησης πέρασε ανεκμετάλλευτο για το σύνολο του Μιχάλη Γρηγορίου που είχε μόλις δύο καλές στιγμές με τους Ουάρντα (27′) και Μπέρτο (33′), ενώ η Λαμία από τη πλευρά της με τη δεύτερη ευκαιρία πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 0 – 1.

Αρχικά, η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στο ματς ήταν στο 27′ για την ΑΕΛ. Ο Έργκους Κάτσε που είχε αναλάβει τα στημένα και πάλι για τους «βυσσινί», εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ουάρντα με κεφαλιά ανάγκασε τον Λαρισαίο τερματοφύλακα, Κώστα Θεοδωρόπουλο να πέσει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Πέντε λεπτά μετά, ο Έργκους Κάτσε εκτέλεσε φάουλ, ο Αμρ Ουάρντα κατέβασε ωραία τη μπάλα και την «έστρωσε» στον Μανώλη Μπέρτο και ο τελευταίος σούταρε δυνατά και αυτή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κώστα Θεοδωρόπουλου για τη δεύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ.

Στο 38ο λεπτό, η Λαμία με τη πρώτη της φάση στον αγώνα «χτύπησε» το καμπανάκι για το γκολ, καθώς στη δεύτερη της ευκαιρία έκανε το 0 – 1 στο 39′.

Αρχικά, ο Ρόμανιτς από τα αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Τουράμ σούταρε από το ύψος του πέναλτι στη περιοχή της ΑΕΛ, όμως ο Ογκμουντούρ Κρίστινσον μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον ίδιο τρόπο.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου βγήκαν ξανά στην αντεπίθεση με τον Ρόμανιτς όπου έκανε το γύρισμα και ο Τουράμ δέχθηκε τη μπάλα, έκανε το κοντρόλ και έπειτα πλάσαρε για το 0 – 1.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη Λαμία να είναι μπροστά στο σκορ και να πραγματοποιούνται ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μπούστος και Ασούμπρε στις θέσεις των Μιλοσάβλιεβιτς και Μπράλιτς, δείχνοντας έτσι ότι θέλει να «χτυπήσει» το ματς και να κερδίσει και τη Λαμία!

Η ΑΕΛ είχε τη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει κενούς διαδρόμους για να απειλήσει τη Λαμία, με την απίστευτη χαμένη ευκαιρία να σημειώνεται στο 56′.

Ο Βαγγέλης Μόρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και στη πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Στάνκοβιτς που πλάσαρε με το «κακό» του πόδι το δεξί και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου που έμεινε «άγαλμα»…

Από τη πίεση της ΑΕΛ για την ισοφάριση του σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα η Λαμία έκανε δύο τα τέρματα της σε αντεπίθεση στο 64ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και με ένα δυνατό σουτ ο Γιάννης Σκόνδρας έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, κέρδισε τον Κρίστινσον για το 0 – 2.

Η απάντηση από τους «βυσσινί» ήρθε με το δυνατό σουτ του Τζόναθαν Μπούστος έξω από τη μεγάλη περιοχή της Λαμίας στο 67ο λεπτό και ο Κώστας Θεοδωρόπουλος έβγαλε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ για την ΑΕΛ.

Το παιχνίδι για τους «βυσσινί» τελείωσε στο 72ο λεπτό όπου η Λαμία πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Γιάννη Σκόνδρα. Οι Κρίστινσον και Κάτσε έκαναν είχαν λάθος συνεννόηση, οι φιλοξενούμενοι «έκλεψαν» τη μπάλα και ο Σκόνδρας σκόραρε ξανά αυτή τη φορά με πλασέ σε κενή εστία.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο πέραν της ευκαιρίας του Ουάρντα στο 90′ που έβγαλε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος και η ΑΕΛ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Λαμία στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague…

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπράλιτς (46′ Ασούμπρε), Μπέρτος, Στάνκοβιτς (71′ Νούνιτς), Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Μπούστος), Ουάρντα, Ντάουντα.

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Βύντρα, Τουράμ (65′ Σάλιακας), Καραμάνος(81′ Τιρόνε), Σκόνδρας.