Ζαφειρίου & Γρηγορίου χάρισαν τη νίκη στο Ομορφοχώρι!

Τη πρώτη νίκη για το 2018 σημείωσε η Δόξα Ομορφοχωρίου, καθώς επικράτησε με το φτωχό πλην τίμιο 1 – 0 της Πελασγιώτιδας για την 20η στροφή του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ!

Η τελευταία νίκη για τον σύλλογο του Ομορφοχωρίου είχε σημειωθεί στις 16 Δεκεμβρίου όταν και είχε επιβληθεί του Νέου Περιβολίου με 4 – 0, με τη Δόξα να κερδίζει τη Πελασγιώτιδα χάρη στο τέρμα του Νέστορα Ζαφειρίου στο 43′ και να κρατά το μηδέν μετά την απόκρουση πέναλτι του Παρασκευά Γρηγορίου στο 87′ της αναμέτρησης.

Τους δέκα τέσσερις βαθμούς έφθασε με τη νίκη αυτή η Δόξα Ομορφοχωρίου, ενώ στον αντίποδα, η Πελασγιώτιδα έμεινε στους είκοσι πέντε πόντους ύστερα και από το πέρας της 20ης αγωνιστικής.

Μία δοκιμασία ακόμη για τον Κώστα Μπακατσή σε νεαρούς ποδοσφαιριστές, καθώς οι τέσσερις αλλαγές αυτές των Κότση, Γκάνα, Κόλα και Παπαλιάγκα, αφορούν νεαρά παιδιά της ηλικίας των δέκα τεσσάρων ετών, με τον έμπειρο τεχνικό να τους δίνει χρόνο συμμετοχής και να αγωνίζονται για μερικά λεπτά απέναντι στο σύλλογο της Δόξας.

Να πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο 35′ η Δόξα είχε τη πρώτη σημαντική στιγμή στο ματς, καθώς έπειτα από τη κάθετη πάσα του Δημήτρη Παπαδόπουλου, ο Σφέτσος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της Πελασγιώτιδας, ενώ οκτώ λεπτά μετά σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα του αγώνα.

Λίγο πριν τελειώσει λοιπόν το πρώτο ημίχρονο, ο Ρουμολίνο τροφοδότησε τη μπάλα στον Νέστορα Ζαφειρίου και ο τελευταίος με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ κέρδισε τον πορτιέρο των γηπεδούχων για το 0 – 1, με τον έμπειρο επιθετικό να αφιερώνει και το τέρμα αυτό στη κόρη του!

Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης τώρα και στο 87′, η Πελασγιώτιδα κέρδισε πέναλτι με τον 14χρόνο Κότση από τον Τζήμα, όμως ο Παρασκευάς Γρηγορίου αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν για την άμυνα της Δόξας στην εκτέλεση από τον Αλέκο Λαζαρίδη με αυτή να είναι δεύτερη φορά που αποκρούει πέναλτι στο φετινό πρωτάθλημα και το Ομορφοχώρι να κρατά μέχρι τέλους τη νίκη και να παίρνει τους τρεις βαθμούς, στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία.

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Γκαραβέλης Θ., Γκαραβέλης Λ., Τέλλιος, Αγγελακόπουλος (80′ Παπαλιάγκας), Κατράνας, Γελαλής, Τσιαμούρας (75′ Γκάνας), Λαζαρίδης, Δαμασιώτης (65′ Κότσης), Γούργος (78′ Κόλα).

Δόξα Ομορφοχωρίου (Μίλτος Μελετιάδης): Γρηγορίου, Σαμαράς, Καλόγηρος, Ροδίτης, Τσόγκας, Κωσταρέλος, Μουστάκας, Σφέτσος (89′ Μπαϊράμης), Ζαφειρίου (60′ Ασίκογλου), Παπαδόπουλος (80′ λ.τ. Μπουφίκος), Ρουμολίνο.