Ζηρδέλης & Νούσιας τον έστειλαν στους «4»!

Ματσάρα με όλη τη σημασία της λέξεως παρακολούθησαν όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Τσαριτσάνης «Γ. Μητσιμπόνας», εκεί όπου ο Οικονόμος υποδέχθηκε τον Αετό Αμυγδαλέας και με σκορ 2 – 1 πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Το παιχνίδι περιείχε πολλές σκληρές μονομαχίες, αγωνία στους δύο πάγκους αλλά και αρκετές κίτρινες κάρτες από τον ρέφερι της αναμέτρησης κ. Νίτσα ελέω του σκληρού παιχνιδιού από τους παίκτες των δύο ομάδων.

Ακόμη, είχε τρία όμορφα τέρματα όπως και έντονες διαμαρτυρίες στο τέλος του αγώνα για αποφάσεις των διαιτητών στη συνάντηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Τσαριτσάνης.

Ωστόσο, το τέρμα του Βαγγέλη Ζηρδέλη στο 114′ και η απόκρουση του αγώνα του Παναγιώτη Νούσια στο 117′, ήταν αυτά που έστειλαν τον Οικονόμο Τσαριτσάνης στην επόμενη φάση και τους «4» του θεσμού στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο τον Αετό Αμυγδαλέας.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τον Οικονόμο, καθώς στο 27ο λεπτό ο Ντούφας με κεφαλιά μέσα από τη περιοχή του Αετού, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Κωνσταντίνου κι έκανε το 1 – 0.

Ωστόσο, άμεση ήταν η απάντηση από την Αμυγδαλέα, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Κυριακόπουλος με σουτ μέσα από τη περιοχή του Οικονόμου κι ενώ η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού των «πρασίνων», κατέληξε στα δίχτυα του Παναγιώτη Νούσια για το 1 – 1.

Στην επανάληψη τώρα και στο 49ο λεπτό, ο Βασίλης Γκαμπέτας έκανε μία ωραία ενέργεια από τα δεξιά και πλάσαρε, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντώνη Κωνσταντίνου.

Στο 72ο λεπτό τώρα, το συγκρότημα του Κώστα Κατσάρα έφθασε κοντά στο γκολ και το 2 – 1. Ο Δημήτρης Τόλιος μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Αμυγδαλέας και ανατράπηκε από αμυντικό των φιλοξενουμένων σύμφωνα με τον κ. Νίτσα, όπου και υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση αυτού ανέλαβε ο Λάζαρος Κουμπούρας, ωστόσο έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ και το σκορ έμεινε ως έχει.

Στη συνέχεια του ματς είχαμε τη μπάλα πάνω – κάτω με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες, με τους Δημήτρη Τόλιο και Ζήση Παραφέστα να απειλούν για τις δύο ομάδες. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση.

Στη παράταση λοιπόν και στο 104ο λεπτό, ο Αετός Αμυγδαλέας πέτυχε γκολ με τον Βασίλη Φούντα και τον κ. Νίτσα να δείχνει τη σέντρα, ενώ ο β΄βοηθός κ. Μάνος ακύρωσε το τέρμα ως οφ σάιντ. Ο Βασίλης Φούντας λοιπόν πλάσαρε από θέση βολής και ο Παναγιώτης Νούσιας απέκρουσε με τα χέρια.

Ο Σάρρα μπήκε στη φάση παίρνοντας το ριμπάουντ και πλάσαρε, με τον Ζήση Παραφέστα να σταματά τη πορεία της μπάλας και από πλάγια θέση ο Βασίλης Φούντας πέτυχε το γκολ. Κάπου εκεί το παιχνίδι «χάλασε», καθώς ο κ. Νίτσας έδειξε σέντρα, ενώ από τη πλευρά του ο β’ βοηθός κ. Μάνος είχε αντίθετη άποψη και το ακύρωσε ως οφ σάιντ στον Βασίλη Φούντα.

Εν τέλει, ο ρέφερι της αναμέτρησης ακύρωσε το τέρμα του Αετού και το σκορ συνεχίστηκε από εκεί που είχε μείνει, με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» έντονα για την απόφαση αυτή να ακυρωθεί το τέρμα του Βασίλη Φούντα.

Μετά από δέκα λεπτά, ο Οικονόμος ήταν αυτή τη φορά που βρήκε δίχτυα και πέτυχε το 2 – 1 με σκόρερ τον Βαγγέλη Ζηρδέλη. Οι «πράσινοι» βγήκαν στην αντεπίθεση και μετά από γύρισμα του Βασίλη Γκαμπέτα από τα δεξιά, ο φορ του Οικονόμου, Ζηρδέλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αετού για το 2 – 1.

Βέβαια, η φάση του αγώνα χάθηκε για το σύνολο του Δημήτρη Καπετανόπουλου στο 117ο λεπτό. Ο Θάνος Ντιντής τροφοδότησε τη μπάλα στον Βασίλη Φούντα κι εκείνος με το στήθος έβγαλε τετ – α – τετ τον Ζήση Παραφέστα και ο τελευταίος πλάσαρε, όμως εκεί μέτρησε η εμπειρία του Παναγιώτη Νούσια, όπου κράτησε τη πρόκριση στα χέρια της Τσαριτσάνης κι έστειλε τη μπάλα με γροθιές σε κόρνερ.

Το 2 – 1 λοιπόν έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Νίτσα, όπου οι άνθρωποι του Αετού Αμυγδαλέας εκφράζουν πολλά παράπονα τόσο για τη διαιτησία του στο σημερινό παιχνίδι, όπως και για τον β’ βοηθό κ. Μάνο για τη φάση του 104′ όπου ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Ντούφας (46′ Καραΐσκος), Λεβέντης (78′ Χάμος), Σαπάκος, Κουμπούρας, Μιφτάρι, Δραχαλίβας (91′ Καραλούλης), Πούτας, Ζηρδέλης, Τόλιος (118′ Πιπίλας), Γκαμπέτας.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Ανδριανόπουλος (46′ Κορλός), Αμπατζίδης, Περδίκης, Ντιντής, Αντωνόπουλος, Καρβούνης, Κλούρας, Παραφέστας, Κυριακόπουλος (82′ Φούντας), Τσακίρης (73′ Σάρρα).