Ζηρδέλης & Νούσιας του έδωσαν τη νίκη!

Τη νίκη με 1 – 0 πέτυχε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης απέναντι στον Σμόλικα Φαλάνης, στη πρεμιέρα των πλέι οφ για την άνοδο στη Γ΄Εθνική.

Το συγκρότημα του Κώστα Κατσάρα σημείωσαν τη πρώτη τους νίκη στο μίνι πρωτάθλημα των τεσσάρων ομάδων που θα αναδείξει το φετινό πρωταθλητή της Α΄ΕΠΣΛ και που θα πάρει το εισιτήριο για την Γ΄Εθνική.

Έτσι, η ομάδα της Τσαριτσάνης έφθασε τους έντεκα βαθμούς και βρίσκεται στο +5 από τον Ηρακλή Λάρισας, με το σύνολο του Χρήστου Χατζηλιάδη να μένει στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας έπειτα από το πέρας της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 54ο λεπτό με σκόρερ τον Βαγγέλη Ζηρδέλη, ενώ προς το τέλος αυτής οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν για την ομάδα τους με μία μεγάλη ευκαιρία για τον Σμόλικα Φαλάνης.

Συγκεκριμένα, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σμόλικας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιώργου Κακαβίτση από τον Νούσια και ο Βασίλης Σκούπρας ανέλαβε την εκτέλεση αυτού. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο Παναγιώτης Νούσιας απέκρουσε και κράτησε το μηδέν για τον Οικονόμο, δίνοντας παράλληλα και τη νίκη στην ομάδα του απέναντι στο σύνολο της Φαλάνης.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Σαπάκος, Κολιός, Κουμπούρας, Πούτας, Μιφτάρι, Χάμος, Καραλούλης (80′ Δραχαλίβας), Γκαμπέτας, Ζηρδέλης (85′ Ντούφας), Τόλιος (69′ Παπαγεωργίου).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Κολοβός, Τσιρογιάννης (55′ Κόκκινος), Βενέτης, Σκούπρας, Ταστεμερίδης (84′ Τεκέδης), Λιούσκας, Κατσαρός (74′ Ζιώγας), Τάχας, Κακαβίτσης.