«Ζωντανός» για απευθείας παραμονή ο Τύρναβος, έχασε έδαφος ο Φαλανιακός

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Τύρναβος 2005 στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α΄ΕΠΣ Λάρισας, όπου κέρδισε με 1 – 0 τον Φαλανιακό. Μεγάλη εμφάνιση από τον σκόρερ, Στέλιο Πατσιωτό και τον βασικό τερματοφύλακα της ομάδας, Θάνο Χαλκιά.

Στη «μάχη» που δίνει για τη παραμονή στη κατηγορία, η ομάδα του Βαγγέλη Τζιόλα πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και έφθασε τους τριάντα τρεις βαθμούς.

Τη τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί το Κιλελέρ, ενώ το Βλαχογιάννι θα παίξει στην Αμυγδαλέα, με τις δύο αυτές ομάδες να μάχονται για μία θέση για την απευθείας παραμονή προκειμένου να αποφύγουν τους αγώνες των πλέι άουτ.

Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά παρά τις προσπάθειες και τις ευκαιρίες που είχαν στο παιχνίδι, δεν πήραν το θετικό αποτέλεσμα κι έτσι ο Φαλανιακός έμεινε στους εξήντα επτά βαθμούς και τη τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί τη Δόξα Αργυροπουλίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Από πλευράς Τυρνάβου οι Στέλιος Πατσιωτός και Αποστόλης Λιάκος είχαν χαμένες ευκαιρίες, ενώ για τον Φαλανιακό απείλησαν οι Γιώργος Λεσάι, Κώστας Τσιάκος και Κώστας Μαχαίρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 64′ ο Ηλίας Πανταζής τροφοδότησε τη μπάλα στον Γιώργο Λεσάι κι εκείνος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Θάνο Χαλκιά, όμως νικήθηκε στο πλασέ που έκανε και ο έμπειρος πορτιέρο έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 76ο λεπτό σημειώθηκε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ο Στέλιος Πατσιωτός βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο, πλάσαρε από θέση βολής κι έκανε το 1 – 0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι προς το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Γιώργο Λεσάι να τραυματίζεται σοβαρά και να αποχωρεί ως τραυματίας από την εν λόγω αναμέτρηση.

Σωστά, ο κ. Αγγελούλης κράτησε οκτώ λεπτά καθυστερήσεων για τον τραυματισμό του Γιώργου Λεσάι που ευχόμαστε να έχει αποφύγει το σοβαρό τραυματισμό και με το τελευταίο σφύριγμα ο Τύρναβος πήρε μία σπουδαία νίκη με 1 – 0!

Τύρναβος 2005 (Βαγγέλης Τζιόλας): Χαλκιάς, Αυλογιάρης, Πατσής, Κατσαβός, Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Κατσαρός – Βέρρος (90’+7′ Τσέσνα), Κοκόμπελης, Λιάκος, Μπάκος Ι. (78′ Νταναβάρας), Πατσιωτός (90’+4′ Ιωαννίδης).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζαρης, Μάνικος (78′ Ακριβόπουλος), Μαχαίρας, Παππάς, Σούλι, Μπέης (65′ Βαρσάμης), Δημητρέλης, Πανταζής Ηλ. (65′ Πανταζής Ηλ.), Ιωαννίδης (70′ Λυγούρας Χρ.), Τσιάκος, Λεσάι.