Ζωντανός στη μάχη της ανόδου ο Ιπποκράτης!

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε σήμερα το μεσημέρι ο Ιπποκράτης, καθώς επικράτησε του Κεραυνού Παραποτάμου με 3 – 0 στο «Γ. Μητσιμπόνας» κι έτσι βρίσκεται στους τέσσερις βαθμούς πίσω από τη δεύτερη θέση.

Μάλιστα, έφθασε τους τριάντα τρεις βαθμούς έως τώρα στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Θανάση Κολονιώτη, ενώ η ομάδα του Αχιλλέα Μάντζιαρη έμεινε στους είκοσι δύο βαθμούς.

Στα 8 δεύτερα ο Αχιλλέας Βαλώζος έχασε την μοναδική ευκαιρία να βάλει την ομάδα του Κεραυνού μπροστά στο σκορ, πριν καλά – καλά οι του Ιπποκράτη καταλάβουν πως έγινε σέντρα στο παιχνίδι. Συγκεκιμένα ο Αχιλλέας Βαλώζος εκμεταλλεύτηκε ασσυνενοησία σοτ κέντρο της άμυνας του Ιπποκράτη και βγήκε τετ – α – τετ με τον Σκάρλο. Έκανε όμως τρία κοντρόλ με το τελευταίο να του φεύγει η μπάλα μπροστά και να κάνει… ήρωα τον νεαρό Σκάρλο που μπλόκαρε άνετα την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι στο 14′ έδωσαν την απάντηση τους. Ο Μπούζο εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά με στόχο το δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Κάστρο Φραχόλι πήρε μόνος του την κεφαλιά στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κάστρο Φραχόλι από εκτελεστής πήρε ρόλο δημιουργού, βγάζοντας ωραία στο πρώτο δοκάρι τον Τσιρογιάννη ο οποίος με πλάτη στο τέρμα γύρισε και πλάσαρε τον Βλητσάκη, που απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Κεραυνός έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει εκείνος προβάδισμα στο σκορ. Ο Τάκης Μπιτσαράς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Πάσχος που βρέθηκε μόνος του ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι σημάδεψε άουτ προ κενής εστίας, μιας και νωρίτερα ο Σκάρλος είχε πραγματοποιήσει άστοχη έξοδο.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Παραπόταμος έχασε και νέα διπλή χαμένη ευκαιρία για γκολ. Σε μια επίθεση διαρκείας ο Κώστας Πάσχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής «κρέμασε» τον Σκάρλο, για κακή του τύχη όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και στην επαναφορά στρώθηκε στον Αχιλλέα Βαλώζο που από το ύψος του πέναλτι αυτήν την φορά πλάσαρε άψυχα πάνω στην αγκαλιά του Σκάρλου που κράτησε το μηδέν για τον Ιπποκράτη.

Στην επανάληψη ο Ιπποκράτης μπήκε καλύτερα και στο 51′ πήρε εν τέλει «κεφάλι» στο σκορ. Ήταν το 51ο λεπτό όταν σε ασσυνενοησία μεταξύ της άμυνας και του τερματοφύλακα του Κεραυνού, Βλητσάκη, ο Κουτσιμάνης «τσίμπησε» την μπάλα και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1 – 0.

Από εκεί και έπειτα ο Κεραυνός τα παράτησε και μοιραία ηττήθηκε με 3 – 0, την στιγμή όπου θα μπορούσε να είχε δεχθεί άλλα τόσο τέρματα. Στο 52′ ο Κουτσιμάνης λίγο έλλειψε να πετύχει και δεύτερο προσωπικό τέρμα, αλλά είδε τον Βλητσάκη να τον κερδίζει με τα πόδια σε μοναδικό τετ – α – τετ, από πάσα του Μπλάνα στην πλάτη της άμυνας του Κεραυνού.

Στο 63′ ο Ρενάτο Φραχόλι στην πρώτη του επαφή στο παιχνίδι (είχε μπει λίγα λεπτά νωρίτερα) εκτέλεσε ένα κορνερ από δεξιά, με τον Κάστρο Φραχόλι να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να κάνει έτσι το 2 – 0. Ένα τέρμα που «κλείδωσε» το τρίποντο για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Στο 79′ ο Τσιρογιάννης πέρασε και τον Βλητσάκη με τον Κώστα Κίκε να τον προλαβαίνει όμως και να πετά σε κόρνερ την ύστατη στιγμή και ενώ η εστία του Παραποτάμου ήταν ανυπεράσπιστη, κάτι που όμως δεν γλύτωσε ο Κεραυνός στο 82′. Ο Μπασιάκος που είχε μπει ως αλλαγή στο 80′, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πέρασε και τον Βλητσάκη από θέση τετ – α – τετ και διαμόρφωσε το τελικό και συνάμα εντυπωσιακό, 3 – 0.

Ιπποκράτης Λάρισας (Θανάσης Κολονιώτης): Σκάρλος, Φραχόλι Κ., Μονάντερος, Παπαδημητρίου, Φώλιας, Τσουμάνης, Νταμπαλέτσιος (59′ Φραχόλι Ρ.), Μπλάνας (80′ Μπασιάκος), Τσιρογιάννης, Μπούζο, Κουτσιμάνης.

Κεραυνός Παραποτάμου (Αχιλλέας Μάντζιαρης): Βλητσάκης, Γραβάνης, Γεωργαντάς, Τσόπας (62′ λ.τ. Μπαμπανίκος), Κίκε, Κορδέλας, Πάσχος, Μπιτσαράς (78′ Μπούμπουλης Αθ.), Μπούμπουλης Β., Βαλώζος, Τσιντώτας (53′ Χαραμαντάς).