Ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου!

Ο Δαμασιακός πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας του Κιλελέρ με 4 – 2, παραμένοντας εντός του στόχου του, δηλαδή την άνοδο.

Πιο συγκεκριμένα μετά από αυτή τη νίκη, ο Δαμασιακός ανέβηκε στη 4η θέση, προσπερνώντας τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας, έχοντας 57 βαθμούς, την ώρα που τα τρίτα Βούναινα έχουν μόλις έναν βαθμό παραπάνω. Από την άλλη το Κιλελέρ είναι στην 11η θέση με 44 βαθμούς.

Ο Δαμασιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρησης καταφέρνοντας να «ανοίξει» το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Στέλιος Λούτσος βρήκε τον χώρο και τον χρόνο, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και έξι λεπτά αργότερα σημείωσαν ακόμη ένα τέρμα. Στο 28’ κεφαλιά του Παναγιώτη Ραπτοτάσιου μέσα από τη μικρή περιοχή και η μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Κιλελέρ.

Το οποίο αντέδρασε πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Καθώς στο 38’ μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του και τελικό αποδέκτη τον Γιώργο Τζουρτζουκλή ο οποίος με πλασέ σκόραρε, μείωσε σε 1 – 2 πριν την ανάπαυλα.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν κι άλλο γκολ. Στο 68’ ο Κώστας Μίχος κέρδισε πέναλτι και ο Μπάμπης Παπαδημητρίου εκτέλεσε εύστοχα για το 2 – 2. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δαμασιακός πήρε το ματς.

Καθώς στο 83’ με κεφαλιά του Χρήστου Καρατζιόλη μετά από σέντρα του Αλέξανδρου Μόκα πήρε ξανά το προβάδισμα με 2 – 3 για να έρθει στο 89’ ο Αλέξανδρος Μόκας με ωραίο σουτ να διαμορφώσει το τελικό 2 – 4 υπέρ της ομάδας του.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Γκέμας, Παλάσκας, Ζιόμπουρας Απ., Καραΐσκος, Πατσιούρας, Παπαδημητρίου, Φαρμάκας (78′ Γκέκας), Βράκας (89′ Κασσιός), Μίχος (77′ Χατζηλαδάς), Κουσιώρας, Τζουρτζουκλής,

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Νάκας (55′ Ντόκος), Λέτσιος Κ., Μόκας, Δούκας (76′ Λέτσιος Γ.), Τσιάλτας, Ραπτοτάσιος, Καρατζιόλης, Λούτσος, Λέτσιος Στ. (82′ Βίδρας).