Ηττήθηκαν στη πρεμιέρα τα κορίτσια της ΑΕΛ

Με εκτός έδρας ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Γυναικεία ομάδα Ποδοσφαίρου της ΑΕΛ, μιας και γνώρισε την ήττα με 2 – 1 από την ομάδα του ΟΦΗ στη πρεμιέρα της Α΄ Εθνικής Γυναικών.

Η ομάδα του Βασίλη Πάνου που ταξίδεψε στην Κρήτη με αρκετά προβλήματα προσπάθησε να διεκδικήσει ότι καλύτερο μέσα σε μία δύσκολη έδρα και κόντρα σε έναν ισοδύναμο αντίπαλο.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς μιας και στα πρώτα δέκα λεπτά η πίεση και ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων δημιούργησαν ορισμένες δύσκολες καταστάσεις. Στα πρώτα μόλις λεπτά μία αδράνεια και η κακή συνεννόηση στην άμυνα, έδωσαν στον ΟΦΗ την ευκαιρία να απειλήσει με έμμεσο φάουλ στο ύψος του πέναλτι και λίγα λεπτά μετά σε μια ανύποπτη στιγμή με μία ατομική ενέργεια η Κυδωνάκη να ανοίξει το σκορ.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε τον αγώνα με τον ΟΦΗ όμως να συνεχίζει να έχει την υπεροχή και να είναι καλύτερος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση και την κούραση που φάνηκε να έχει ο αντίπαλος και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας συνεχώς την άμυνα του ΟΦΗ. Η πίεση αυτή έφερε αποτέλεσμα στο 70’ όταν και η Κόντου πήρε την κεφάλια βγάζοντας στην πλάτη της άμυνας την Λέμε η οποία απέναντι στην Αποστολάκη έφερε το ματς στα ίσια.

Δυστυχώς η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να κρατήσει τον βαθμό της ισοπαλίας και ενώ συνέχιζε να είναι καλύτερη σε εκείνο το χρονικό σημείο, όταν σε μία στιγμή αδράνειας η έμπειρη Κυδωνάκη βρέθηκε για ακόμα μία φορά στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και με άψογο σουτ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο υπόλοιπο του αγώνα η ΑΕΛ πίεσε όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.

«Γλυκόπικρη» η γεύση από αυτόν τον αγώνα, μιας και η ΑΕΛ παρά το κακό ξεκίνημα έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, ισοφάρισε και έδειξε ότι η αυτή η νέα προσπάθεια που ξεκίνησε φέτος με την μεγάλη ανανέωση του ρόστερ μπορεί να πετύχει, αρκεί σε συνδυασμό με την σκληρή δουλειά να υπάρξει και λίγη τύχη.

Εξαιρετική η διαιτησία της τριπλέτας από το Ρέθυμνο σε ένα δυνατό παιχνίδι.

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα του ΟΦΗ για την πολύ καλή φιλοξενία για ακόμα μια φορά.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα υποδεχθεί αυτήν την Κυριακή στο Αλκαζάρ τις Ελπίδες Καρδίτσας.

ΑΕΛ (Βασίλης Πάνος): Βλασιάδου, Παυλοπούλου, Ρήγα, Σωτηριάδη, Λάσκου, Κούκου, Σκωτεινιώτη Κ., Κόντου, Αρκουλή, Σκοτεινιώτη Γ., Σιάχου.

Αγωνίστηκαν και οι: Λέμε, Χριστοδούλου, Μούκα, Κατσιάνα.