Ηττήθηκαν στο “ντέρμπυ” τα Σουφλάρια

Άσχημη εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Α.Ο.Σουφλαρίων που στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ ΕΣΚΑΘ αντιμετώπισε την πρωτοπόρο ομάδα των Πελασγών στο δημοτικό γήπεδο των Τρικάλων και γνώρισε την ήττα με σκορ 61-44. Πλεόν η Λαρισινή ομάδα για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΘ χρειάζεται μόνο νίκες στα επόμενα παιχνίδια αλλά και συνδυασμούς αποτελεσμάτων.

Το παιχνίδι:

Οι παίχτες των δύο ομάδων, γνωρίζοντας τη σημασία του παιχνιδιού, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.Ο προπονητής των Πελασγών έχοντας στην διάθεσή του δύο πολύ καλούς ψηλούς επιχείρησε από την αρχή να παίξει κοντά στο καλάθι και να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα.Με τον Βόπη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και τα Σουφλάρια να μην μπορούν να τον αντιμετωπίσουν η Τρικαλίνη ομάδα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με σκορ 20-15.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Βόπης έδωσε την σκυτάλη στον Αμπράζη ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια και κερδισμένα φάουλ κατάφερε να φθείρει τους παίχτες του ΑΟΣ από τους οποίους οι περισσότεροι τελείωσαν το ημίχρονο με 3 φάουλ!Έτσι η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και έφτασε στην μέγιστη τιμή της στο τέλος του πρώτου μέρους (33-21).Στην επανάληψη οι παίχτες του Αντώνη Κυρατζή προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά συνέχισαν να φορτώνονται με φάουλ και να στέλνουν την αντίπαλη ομάδα στις βολές με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 45-35.Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και την ομάδα των Πελασγών να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και ουσιαστικά να εξασφαλίζει την άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-15,33-21,45-35,61-44

Σουφλάρια (Κυρατζής): Γκατζώνας 8, Πολυμέρου 3, Ζέρβας 8, Καστώρης Α. 3(1), Ρίζος 15, Κατσιάνης , Καστώρης Ζ. 3, Κονδυλόπουλος , Μπαριώτας 4, Κολτσίδας

Πελασγοί(Φρυδάς): Δίπλας 6(1), Αμπράζης 18(1), Κεφάλας, Παπαγεωργίου 15(1), Πίσπας, Κουρκούτας Α. 3, Καραλής, Βόπης 14, Γούγας, Αργύρης 4, Κουρκούτας,