Ηττήθηκε από την άσπρη «βούλα»

Από την άσπρη «βούλα» ηττήθηκε ο Απόλλωνας Λάρισας στη Σπάρτη, καθώς χάρις σε δύο πέναλτι η ομώνυμη ομάδα της Σπάρτης κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να πανηγυρίσει το τρίποντο, αφήνοντας τον Απόλλωνα στο… απόλυτο μηδέν και την ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Τα πρώτα λεπτά πέρασαν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους δύο αντιπάλους να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς ρίσκο. Πρώτη απειλή για τους γηπεδούχους, στο 11’, με το Φουρτάδο να αστοχεί σε κεφαλιά. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βασίλης Σαχινίδης απάντησε, για τον Απόλλωνα, την κεφαλιά του, όμως, μπλόκαρε ο Γιακουμής. Στο 26’, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νιάρου, πέρασε πολύ κοντά από την εστία των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη και λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Λάκωνες κέρδισαν δυο απανωτά πέναλτι (!), σε διάστημα οκτώ λεπτών, τα οποία μετέτρεψαν σε γκολ οι Τριανταφυλλάκος, σκοράροντας για το 1 – 0 των γηπεδούχων (56’) και ο Ράνος στο 66’.

Σπάρτη (Κώστας Σωτηρόπουλος): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Μάγκας, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (70’ Παναγιώτου), Ράντι, Ράνος, Φουρτάδο (46’ Μπέλης).

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Κραβαρίτης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Χατζής, Σουλίδης (68’ Τσιλούλης), Αγρόδημος, Καρακατσάνης (82′ Βουτσιάς), Μαυριάς (61’ Λαμπρόπουλος), Σαχινίδης.

Γκοβέσης, Χαραλαμπόπουλος, Κυρίιος (Αρκαδίας).