Ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια…

Τη δεύτερη συνεχόμενη και πρώτη εντός έδρας ήττα στο AEL FC ARENA δέχθηκε η ΑΕΛ από τον Παναθηναϊκό με σκορ 1 – 3. Ακίνδυνη η ΑΕΛ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι που δεν κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στους «πράσινους».

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για την ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, με τους «βυσσινί» που κυνηγούσαν τη δεύτερη νίκη και πρώτη στο γήπεδο τους, έπειτα από τη νίκη στη πρεμιέρα απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, όμως αυτή δεν ήρθε καθώς ηττήθηκαν από τον ΠΑΟ για τη 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 3 στα 3 και έφτασε πλέον τους τρεις βαθμούς, αφού είχε το – 6 από το ξεκίνημα της σεζόν. Στους τρεις πόντους έμεινε η ΑΕΛ, η οποία έχασε δεύτερο σερί παιχνίδι μετά και από την ήττα στο Καυταντζόγλειο από τον Άρη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα ανήκε στον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση στο 8ο λεπτό και ο Μπουζούκης δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, όμως ο Κρίστινσον δεν ανησύχησε ιδιαίτερα, αφού η μπάλα πέρασε άουτ.

Πέντε λεπτά μετά, οι «βυσσινί» κέρδισαν φάουλ σε επικίνδυνο σημείο και η μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

Ακίνδυνη η ΑΕΛ, γκολ για τον Παναθηναϊκό

Στη συνέχεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός έβγαινε στη κόντρα και προσπαθούσε να μπει στην άμυνα της ΑΕΛ για να πετύχει γκολ και το σημείωσε στο 28′. Ο Μπουζούκης έκανε τη κάθετη πάσα από το χώρο του κέντρου στον Γιόχανσον και ο παίκτης του Παναθηναϊκού με πλασέ από πλάγια θέση μέσα στη περιοχή των «βυσσινί» κέρδισε τον Κρίστινσον και έκανε το 0 – 1.

Η ΑΕΛ από τη πλευρά της δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ του συνόλου του Γιώργου Δώνη.

Μάλιστα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σωτήρης Αντωνίου θέλησε να «φρεσκάρει» τη μεσοεπιθετική γραμμή της ΑΕΛ και πέρασε τον Σάλες Λεοζίνιο εντός γηπέδου στη θέση του Σαχίτι.

Με ένταση ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν υπήρχαν ευκαιρίες για να σημειωθεί κάποιο τέρμα, όμως από τη πλευρά της η ΑΕΛ κατάφερε να συγκεντρώσει δύο κίτρινες κάρτες με τους Χρήστο Γρομητσάρη (46′) και Νίκο Καρανίκα (48′).

Με την είσοδο των Λεοζίνιο και Κούνιτς η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να απειλήσει τον Παναθηναϊκό και να βρεθεί στα αντίπαλα «καρέ». Ο Κώστας Καρανίκας έκανε τη σέντρα στο 59′, ο Πέταρ Κούνιτς πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως ο Διούδης αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε τη μπάλα.

Ανέβηκε η ΑΕΛ, δεύτερο γκολ με τον Γιόχανσον

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος δύο λεπτά αργότερα με τον Μπουζούκη και τον νεαρό επιθετικό να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Εκεί όπου η ΑΕΛ ανέβηκε και θέλησε να φέρει το ματς στα ίσια, δέχθηκε δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Γιόχανσον στο 63′. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και αφού βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ και πλάσαρε τον Κρίστινσον, πέτυχε το 0 – 2 για τους φιλοξενούμενους.

Μείωσαν οι «βυσσινί» με τον Φατιόν

Ωστόσο, στην επόμενη φάση και τρία λεπτά μετά η ΑΕΛ ξανά μπήκε στο ματς, μιας και μείωσε σε 1 – 2! Ο Μαυρομμάτης έκανε χέρι μέσα στη περιοχή και ο κ. Κομίνης έδωσε σωστά το πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ.

Ο Άντονι Φατιόν ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αυτού, έστειλε τη μπάλα ψηλά στα δίχτυα του Διούδη και πέτυχε το 1 – 2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Έπειτα από το γκολ του Άντονι Φατιόν η ΑΕΛ είχε διπλή ευκαιρία στο 73′. Αρχικά, ο Πέταρ Κούνιτς σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή και ο Διούδης απέκρουσε, με τον Ντέλετιτς να έχει νέα προσπάθεια και να σουτάρει από τα αριστερά και τον πορτιέρο του ΠΑΟ να βγάζει με νέα απόκρουση σε κόρνερ.

Πέναλτι για τον ΠΑΟ, δεύτερη ήττα για την ΑΕΛ

Στο 89ο λεπτό ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς σημείωσε το 1 – 3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη.

Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πέταρ Κούνιτς μέσα στη περιοχή των «βυσσινί» και έπειτα από υπόδειξη του κ. Κομίνη ο Χατζηγιοβάνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πέτυχε το 1 – 3, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ στο AEL FC ARENA.

Κακή σήμερα η ΑΕΛ που δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Διούδη εκτός από τη φάση του πέναλτι και το γκολ του Άντονι Φατιόν.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Χούμπτσεφ (54′ Κούνιτς), Γρομητσάρης, Γκοΐκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (84′ Κόεφ), Φατιόν, Σαχίτι (46′ Λεοζίνιο), Ντέλετιτς, Πίτι, Μορσί.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Καμπετσής (55′ Βέργος), Κάτσε, Κουρμπέλης (87′ Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Μαυρομμάτης, Μπουζούκης (76′ Πούγγουρας), Χατζηγιοβάνης.