Ηττήθηκε στο «Κλ. Βικελίδης»

Με 3 – 0 ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη και στο «Κλ. Βικελίδης» από τον Άρη ο Απόλλωνας Λάρισας, με τους Θεσσαλονικείς να πετυχαίνουν ένα τέρμα στο πρώτο μέρος και δύο στην επανάληψη. Στο πρώτο μέρος ο Διαμαντόπουλος έβαλε τον Άρη μπροστά σκορ στο 22′, ενώ στην επανάληψη ο Πλατέλλας στο 52′ έκανε δύο τα τέρματα του Άρη. Το τελικό 3 – 0, διαμόρφωσε στο 72′ και πάλι ο Διαμαντόπουλος.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, ο Άρης κατάφερε στο 22′ να εκμεταλλευταί την αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα με τον Πασά να κερδίζει μια χαμένη μπάλα και υπό την πίεση του Βαγγέλη Ανδρέου γύρισε από αριστερά στο ύψος του πέναλτι στον επερχόμενο Δημήτρη Διαμαντόπουλο που προ κενής εστίας έκανε το 1 – 0 των γηπεδούχων!

Οι «κιτρινόμαυροι» στο 40′ είχαν και δοκάρι σε σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον βραχύσωμο μεσοεπιθετικό του Άρη να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι του Φιρινίδη, πριν η μπάλα περάσει άουτ.

Στην επανάληψη και στο 52′ ο Πλατέλλας ήταν εκείνος που πέτυχε το 2 – 0 του Άρη με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, περνώντας τη μπάλα κάτω από τα… χέρια του Φιρινίδη. Ενώ στο 72′ μετά από γύρισμα του Μπαργκάν από αριστερά ο Διαμαντόπουλος βρέθηκε αφύλακτος μέσα στη μικρή περιοχή του Απόλλωνα με τον Φιρινίδη να επιλέγει να καθίσει στη γραμμή του τέρματός του και ο Διαμαντόπουλος με ένα σουτ στη κίνηση πέτυχε το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση και τρίτο της ομάδας του.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μπούρμπος, Ιντζόγλου, Νίκιτς, Πασάς (46′ Μπαργκάν), Πλατέλλας (73′ Κάσσος), Ντούνης, Διαμαντόπουλος (77′ Μπαστακός).

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Ιβανίδης, Μαυριάς (78′ Κωτσιαρίδης), Λίταινας, Κανούλας (61′ Καμπέρης), Σουλίδης (68′ Κακάμης), Τσιλούλης.