Η Ανθούπολη κέρδισε κι «έσπασε» το σερί νικών της Πελασγιώτιδας…

Τη νίκη της ημέρας στο πρωτάθλημα του 5ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας πέτυχε η Ανθούπολη, καθώς επικράτησε με 2 – 0 της Πελασγιώτιδας στο γήπεδο της για τη 12η αγωνιστική.

Οι «βυσσινί» του Βάιου Καραφέρη σημείωσαν μία σπουδαία εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς σε αυτή την αγωνιστική «έκοψε» το σερί που είχε δημιουργήσει το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή σε δέκα αγωνιστικές πρωταθλήματος και σίγουρα αυτή αποτελεί και μία νίκη ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η Πελασγιώτιδα λοιπόν μπορεί να ηττήθηκε σε αυτό το ματς ωστόσο προπορεύεται του 5ου ομίλου έχοντας τριάντα βαθμούς, ενώ η Ανθούπολη μετά και τη σημαντική ενίσχυση με τους Καψάλη και Ευαγγέλου, έφθασε τους δέκα πέντε βαθμούς, με την ομάδα να βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Βασίλης Σκορδίλης με σουτ από θέση βολής και από σέντρα του Αναγνώστη, κέρδισε τον Τζήμα για το 1 – 0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, το παιχνίδι μας επιφύλασσε γκολ και αυτό ήταν για την Ανθούπολη. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια λοιπόν, ο Αναγνώστης με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζήμα για το 2 – 0, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Και αυτό διότι, στο 85ο λεπτό η Πελασγιώτιδα είχε την ευκαιρία να ξανά μπει στο παιχνίδι με το πέναλτι που κέρδισε ο Γελαλής, ωστόσο ο Ορέστης Ζιούστης αστόχησε από τα έντεκα βήματα, αφού έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ανθούπολη (Βάιος Καραφέρης): Καραφέρης Αντ., Χατζηρούφας, Καψάλης, Σπαρτής, Τσότσικας, Καφανέλης, Σκορδίλης, Ευαγγέλου (85’Μασούρας), Χοτάι, Καρατζούκος, Αναγνώστης.

Πελασγιώτις Λάρισας (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Λαζαρίδης, Γκόγκος Ευάγγ., Πατσώνης, Χατζηκαμαγιάννης, Κουτσικούλης (58′ Γελαλής), Ζιούστης, Ποτός, Μούτος, Τσιγγάνης, Νυχτερίδας (58′ Δαμασιώτης).