Η Θύελλα Ελάτειας το ντέρμπι της Κοιλάδας των Τεμπών

Τη νίκη με 2 – 1 επί του Θερμαϊκού Στομίου, πανηγύρισε η Θύελλα Ελάτειας, στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Βασίλης Ζάρρας και Σπύρος Γκαραγκούνης πέτυχαν το γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ προσωρινά είχε ισοφαρίσει στο σκορ ο Γιάννης Παπαχρήστος για τους Στομιώτες.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Θύελλας Ελάτειας έφτασε τους έξι πόντους και την 4η θέση του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, αφήνοντας τον Θερμαϊκό Στομίου στους δύο και την 10η θέση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Βασίλη Ζάρρα με ωραίο πλασέ στη κίνηση μετά από πάσα του Σπύρου Γκαραγκούνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα την απάντηση.

Συγκεκριμένα στο 32′ μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Χρήστος Βλούχος έβγαλε στον Γιάννη Παπαχρήστο που πλάσαρε σωστά για το 1 – 1.

Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι αυτήν την φορά είχαν άμεση απάντηση. Στο 43′ μετά από ωραία πάσα του Τασιόπουλου, ο Σπύρος Γκαραγκούνης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο συγκρότημα του Θοδωρή Σολωμού, με τη διαφορά πως αυτή τη φορά το προβάδισμα διατηρήθηκε έως και το φινάλε του αγώνα, δίνοντας το «τρίποντο» της νίκης στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι από το 80ο λεπτό έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα στο αγωνιστικό χώρο της Ελάτειας, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, ο Ρίζος Οικονόμου για εξύβριση. Κόκκινη ο κ. Ζαχαρός έδειξε και στον πάγκο των φιλοξενουμένων στον Χρήστο Οικονόμου.

Η νίκη της Θύελλας Ελάτειας αφιερώνεται στο γενικό αρχηγό της ομάδας, Σωκράτη Κούρια που βάφτησε τη κόρη του.

Θύελλα Ελάτειας (Θοδωρής Σολωμός): Τσιντώτας, Αποστόλοπουλος, Καλατζής, Τσιάνας, Μουστάκας, Πάσιος (75′ Ζάρρας Γ.), Τασιόπουλος (82′ Καραγιώργος), Μικερτζής, Γκαραγκούνης, Ζάρρας Β., Αβέλλας.

Θερμαϊκός Στομίου (Γιάννης Κωστούλης): Φωτίου, Γραβάνης (85′ Μάκος), Δάλλας, Σελήνης Δ., Τσερίκου Ντ., Τσερίκου Γ. (68′ Γιουρέλης), Οικόνομου Ρ., Τριανταφύλλου, Πολύζος, Παπαχρήστος, Βλούχος (62′ Τσερίκου Αντ.).