Η ισοπαλία δεν βόλεψε κανέναν…

Ισόπαλο δίχως τέρματα ήταν το αποτέλεσμα ανάμεσα σε Αναγέννηση Πουρναρίου και Κίσσαβο Συκουρίου σήμερα το πρωί για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Το γειτονικό ντέρμπι δεν ανέδειξε νικητή και με το 0 -0 οι δύο σύλλογοι πήραν από ένα βαθμό. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι και με πολλές χαμένες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι…

Με το σημερινό βαθμό λοιπόν, το συγκρότημα του Στέλιου Κορομηλά έφθασε τους είκοσι έξι πόντους, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Τσέτσιλα έφθασε τους πενήντα τέσσερις βαθμούς, έπειτα και από την αγωνιστική αυτή.

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 22ο λεπτό. Ο Δημήτρης Πλιάγκας βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ και απέναντι από τον κορυφαίο σήμερα, Γιάννη Κρητικό, όμως το σουτ ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 43ο λεπτό του αγώνα τώρα, ο Δημήτρης Πλιάγκας εκτέλεσε φάουλ από το χώρο του κέντρου και ο Ηλίας Μαυρομάτης που πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δεν βρήκε στόχο, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, το Πουρνάρι είχε και αυτό τη δική του ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ, όμως το δυνατό σουτ του Μιχάλη Κρητικού έδιωξε ενστικτωδώς ο Χρήστος Γκικούδης με μία δύσκολη απόκρουση.

Το δεύτερο μέρος τώρα, δεν ξεκίνησε και θετικά θα λέγαμε για την ομάδα του Στέλιου Κορομηλά, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Ντένις Κουρμπάτι δέχθηκε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Γκαραβέλη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Δημήτρη Καλούση στο χώρο του κέντρου.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν τον ρυθμό τους και να έχουν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 69ο λεπτό. Ο Ηλίας Μαυρομάτης έκανε μία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Σάββας Χατζηλιάδης εξ΄επαφής έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από την εστία των γηπεδούχων.

Δύο λεπτά μετά, ο Σάββας Χατζηλιάδης από «εκτελεστής» έγινε δημιουργός με τη παράλληλη σέντρα και πάλι από τα αριστερά, όμως αυτή τη φορά ο Δημήτρης Πλιάγκας δεν βρήκε δίχτυα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με σουτ από το σημείο του πέναλτι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τσέτσιλα απείλησαν και πάλι στο 84ο λεπτό. Ο Δημήτρης Πλιάγκας βρήκε χώρο και σούταρε μέσα από την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Γιάννης Κρητικός που ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους σήμερα, με μία δύσκολη απόκρουση κράτησε το μηδέν, ενώ στην επαναφορά είπε «όχι» σε νέα κεφαλιά και στον φίλο του αλλά σήμερα αντίπαλο, Δημήτρη Αγγέλη…

Η κορυφαία ευκαιρία για τους «κιτρινόμαυρους» χάθηκε στο 88ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Ηλία Μαυρομάτη. Ο νεαρός επιθετικός του Συκουρίου βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ και απέναντι από τον Γιάννη Κρητικό, όμως ο γκολκίπερ του Πουρναρίου αντέδρασε σε ακόμη μία ευκαιρία σωστά και έδιωξε με τα πόδια, εξουδετερώνοντας έτσι και αυτή την ευκαιρία για το συγκρότημα του Δημήτρη Τσέτσιλα.

Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Γκαραβέλη και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, στο γειτονικό ντέρμπι που διεξήχθη σήμερα το πρωί στο γήπεδο του Πουρναρίου.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Κρητικός, Μετόλι (63′ Κώτσιας Αντ.), Ζιούστης, Κρητικός Θ. Β., Ζαϊρές, Νεμπεγλέρας, Κουρμπάτι, Τσιαμούρας, Νικούλης, Βαρσαμόπουλος, Κρητικός Μ.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Καπετάνι, Κάτσας, Αγγέλης, Αλμυρούλης, Καλούσης, Χατζηλιάδης, Μαυρομάτης (89′ Τζιούρας), Πλιάγκας, Σενκάι (86′ Λανάρας), Κορδέλας (62′ Κώτσιας Ν.).